Mobilna rewolucja na chińskich autostradach

W 2019 r. Chiny uruchomią już w całym kraju mobilne systemy płatności we wszystkich punktach opłat autostradowych.

Na tym największym na świecie bezgotówkowym rynku, rząd zapewni kierowcom dostęp do mobilnych kanałów płatności na niespotykaną dotąd skalę. Płatności bezgotówkowe dla kierowców są już dostępne w 14 miastach i prowincjach (w tym w Szanghaju i wschodnich prowincjach Zhejiang i Jiangsu). Usługa jest również wdrażana w Pekinie, Guangdong i 12 innych prowincjach. Przyznacie, że jest to spore ułatwienie, kiedy przy przejeżdżaniu przez bramki autostradowe będziemy musieli użyć NFC z telefonu albo zeskanować kod QR.

Co ciekawe, platforma płatnicza Alipay (należąca do Alibaba Group) po raz pierwszy uruchomiła system mobilnego poboru opłat drogowych w mieście Hangzhou (tam mieści się główna siedziba Alibaba) we wrześniu 2016 r. Transakcje początkowo trwały 15 sekund, czyli o 25% szybciej niż zwykłe płatności gotówkowe, ale ostatnio ten czas został skrócony do pięciu sekund.

Na łamach portalu ChinyTech.pl już wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że w ostatnich latach płatności mobilne zyskały niewyobrażalną popularność w Chinach. Dzisiaj, Chińczycy przy pomocy usług płatności mobilnych płacą za niemal wszystko (dla przykładu Alipay ma ponad 700 milionów użytkowników w Chinach).

Na końcu, warto zaznaczyć, że zdarzają się sytuacje kiedy konsumenci narzekają na sprzedawców, którzy w ogóle nie przyjmują już gotówki. Ostatnim takim przykładem była sieć supermarketów, które należą do Aliababa (Hema). W zeszłym roku spółka chciała wprowadzić kompletny zakaz płatności gotówkowych. To spotkało się jednak z krytyką rządu centralnego, ponieważ według prawa żaden podmiot gospodarczy ani osoba fizyczna nie może odrzucić gotówki jako formy płatności.

Jak myślicie, gdyby na polskich autostradach można byłoby płacić przy pomocy płatności mobilnych, to kierowcy byliby zadowoleni?

©ChinyTech.pl 2019