Kurier w e-samochodzie

W ostatnim czasie możemy obserwować wiele ciekawych zmian w największych polskich firmach oferujących usługi pocztowo-kurierskie. Warto wspomnieć chociażby bardzo zintensyfikowane działania rozpoczynające duże inwestycje w modernizację floty pojazdów dla kurierów używanych do dostarczenia paczek i listów.

Już pod koniec ubiegłego roku, jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, największy polski prywatny operator logistyczny firma inPost, zaczęła wprowadzać dla swoich kierowców elektryczne pojazdy, którymi rozwożą oni przesyłki. W 2018 r. inPost dostarczył ponad 80 mln paczek, gdzie większość z nich trafiła do paczkomatów tejże firmy. Paczkomaty ostatnio również stają się coraz chętniej używanymi przez polskich klientów. Przy tak dużym wolumenie dostarczanych przesyłek, bardzo ważnym dla środowiska jest krok krakowskiego giganta wprowadzający elektryczne Vany do swojej floty. W tym momencie w inPost używane są jedynie Nissany e-NV200, jednak zgodnie z zapowiedziami firmy, już niebawem pojawią się również auta innych producentów. Nissan e-NV200, to auto przystosowane do przewozów prawie 800 kg ładunku i mogące przejechać prawie 200 km na jednym ładowaniu baterii. Dla wielu kurierów taki zasięg samochodu w zupełności wystarcza, żeby rozwieźć paczki w jeden dzień, w związku z czym zastosowanie elektrycznych pojazdów może przyczynić się do redukcji kosztów dla firmy, jak i również ogranicza emisję spalin. Z niecierpliwością czekamy na kolejne kroki tego paczkowego giganta.

Na szczęście inPost nie jest jedyną firmą pocztową, która decyduje się na przejście na „zieloną energię”. Narodowy operator pocztowy – Poczta Polska, w wydanym kilka dni temu oświadczeniu, również zapowiedziała wielkie zmiany w swojej flocie samochodowej. W ubiegłym roku listonosze z Poczty Polskiej intensywnie testowali samochody różnych marek, m.in.: Renault, Nissan, Zeppelin Goupil, Melex, Citroen, Peugeot, KOMEL (konwertyk Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych), a w tym roku Poczta zapowiada już konkretne zakupy. – Podjęliśmy decyzję o dołączeniu do naszej floty pierwszych kilkudziesięciu aut elektrycznych. Chcemy rozpisać przetarg na ich pozyskanie. To efekt ubiegłorocznych testów tego typu pojazdów w naszej firmie. Dzisiaj zaczynamy kolejny etap sprawdzania samochodów elektrycznych w codziennej pracy – tym razem o większej ładowności. Elektryczne auta będą przyjazne mieszkańcom miejscowości, w których problemem jest hałas drogowy i komunikacyjne zanieczyszczenie powietrza. Planujemy wymianę części floty na pojazdy elektryczne różnych kategorii – mówi Przemysław Sypniewski, Prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Zakup samochodów dostawczych jak i planowane zakupy skuterów i innych jednośladów, to działania w ramach realizacji programu „Elektromobilność”, który już od kilku lat jest prowadzony w Poczcie Polskiej.

© ChinyTech.pl