Polska Policja polubiła hybrydowe samochody

Czy wiecie, że w 2018 r. ilość zarejestrowanych samochodów z – jak to się ładnie nazywa – napędami alternatywnymi dobiła do 24,1 tys. aut (z tego ponad 22 tys. stanowią hybrydy). To wzrost o ponad 30% rok do roku, jednak na tle Europy nadal jesteśmy na ostatnim miejscu.

W Polsce dostrzegamy potencjał samochodów elektrycznych, ale wydaje się, że jest to dosyć powolny proces. Polski Rząd już od dawna ma w planach stawianie na napęd elektryczny właśnie, jednak rzeczywistość bardzo często dość brutalnie weryfikuje takie plany. No dobrze, ale dość narzekania. Ostatnio trafiliśmy na informację, że temat smogu nie jest obcy dla polskiej Policji, która kupuje coraz więcej hybryd.

Nowe radiowozy z napędem hybrydowym trafiają przede wszystkim do służb patrolowo-interwencyjnych. Każdy z nowych pojazdów emituje od 81g dwutlenku węgla na 1km i zużywa od 3,5l/100km podczas jazdy po mieście. Wygląda też na to, że naszej Policji szczególnie upodobał się model: Toyota Auris Hybrid Touring Sports. Warto też wspomnieć o kolejnym policyjnym ulubionym modelu: Toyota Auris Hybrid TS Kombi. Radiowóz z napędem benzynowo-elektrycznym nie wymaga ładowania z zewnętrznej sieci. Posiada wydajny system odzyskiwania energii z hamowania, a charakterystyka pracy silnika benzynowego na bieżąco doładowuje baterię trakcyjną, tak że auto porusza się na samym silniku elektrycznym średnio przez około połowę czasu jazdy po mieście.

W zeszłym roku w Warszawie pojawiło się kilkadziesiąt sztuk takich samochodów. W województwie śląskim tamtejsza Komenda również„uzbroiła się” w bardzo liczne hybrydy, a w samym Zabrzu wypatrzymy kilka nowych radiowozów patrolujących miasto. Opole nie pozostaje w tyle i zapowiada kolejne zakupy samochodów hybrydowych. A co na to Bydgoszcz, Toruń? To samo! Czyli hybrydy na drogach powiatu inowrocławskiego, bydgoskiego, toruńskiego i radziejowskiego. To tylko parę przykładów z zeszłorocznych przetargów naszej Policji. Jedno jest pewne – coś drgnęło, a województwa kupują coraz więcej samochodów z napędem hybrydowym. To pozytywna zmiana. Powolna, ale pozytywna. Czekamy na więcej!

© ChinyTech.pl