MBA w Chinach?

Być może niektórzy z naszych Czytelników, zastanawiają się nad rozwojem swojej międzynarodowej kariery. Bardzo dobrze, bowiem mamy następującą propozycję.

Prestiżowe studia

W ciągu ostatniego dziesięciolecia, na chińskich uniwersytetach odnotowano wzrost liczby kierunków biznesowych, szczególnie programów MBA. Bycie absolwentem prestiżowej uczelni, nie tylko gwarantuje świetlaną przyszłość, ale także zapewnia głębsze zrozumienie chińskiego biznesu. Dodajmy, że w dzisiejszym świecie, tylko mały procent branż jest niezwiązanych z Państwem Środka, co w rzeczywistości oznacza, że „chiński” MBA może mieć znaczącą wartość – bez względu na to, gdzie zdecydujemy się rozwinąć dalszą karierę. Lista programów MBA w Chińskiej Republice Ludowej jest długa, a od niedawna pojawiła się kolejna interesująca możliwość.

Uniwersytet Pekiński (Peking University) razem z Uniwersytetem Londyńskim (University College London) stworzyły ciekawy program MBA (BiMBA, prowadzony w języku angielskim), do którego bardzo namawiamy. Mamy wielką przyjemność współpracować z tym kierunkiem, dlatego chcielibyśmy polecić go naszym Czyteknikom. Już dziś mówi się, że będzie to jeden z najlepszych biznesowych kierunków w Chinach.

Jak się tam dostać?

Narodowa Szkoła Rozwoju (National School of Development) na Uniwersytecie Pekińskim jest odpowiedzialna za cały proces rekutacyjny i organizacyjny. Rejestracja jest darmowa (LINK) i raczej „łatwa w obsłudze”. Wypełniając internetowy formularz, będziemy mieć również szanse zaznaczyć opcję wyboru stypendium (uwaga: opłaty za studia MBA na PKU-UCL są wysokie). Tam musimy przygotować dwa krótkie teksty z wyjaśnieniem, dlaczego „zasługujemy” na dodatkowe wsparcie finansowe. Jeżeli chodzi o kwalifikacje i co dokładnie powinniśmy przygotować (np. GMAT, IELTS, egzaminy wewnętrzne, listy rekomendacyjne) to wszystko jest wymienione na stronie uniwersytetu (LINK).

Co jest niezwykle wygodne (dla tych, którzy np. pracują w Chinach) czas trwania studiów może być w niepełnym wymiarze (podczas weekendów; 28 miesięcy). Natomiast dla tych, którzy chcą „szybko” skończyć program MBA, polecamy studia w pełnym wymiarze godzin (16 miesięcy). Jeżeli chodzi o sprawy związane z wizami, kontaktujcie się z uczelnią (nie ma z tym większych przeszkód).

Należy podkreślić, że poziom nauczania jest wysoki. Uniwersytet Londyński z Uniwersytet Pekińskim zadbały o najwyższą jakość edukacji, a międzynarodowi wykładowcy, którzy są poważani autorytetami w świecie biznesu, przekażą nam cenną i praktyczną wiedzę (!). Co do programu zajęć, odsyłamy tutaj: LINK.

Studia MBA na PKU-UCL dają możliwość zdobycia nowych kwalifikacji, a przy wsparciu wspomnianych wykładowców (kadra profesorska wykłada na najlepszych uniwersytetach na świecie) z pewnością rozwiniecie swoje umiejętności menadżerskie. Ponadto, uniwersytet bardzo często organizuje dodatkowe spotkania i wykłady ze znanymi osobistościami, dając świetną okazję do dodatkowej dyskusji. Niezliczone inicjatywy, wykłady, seminaria, konferencje itp., stwarzają także dobry grunt do przyszłej zawodowej współpracy pomiędzy absolwentami oraz obecnymi „studentami”. Należy też wspomnieć o samych „znajomych z roku” – 95% to obywatele Chin. Są nimi najczęściej prezesi i managerowie chińskich i międzynarodowych korporacji oraz innowacyjnych przedsiębiorstw, bądź ogólnie osoby powiązane z ludźmi biznesu na najwyższym szczeblu. Z tego co zauważyliśmy, program przykłada ogromną wagę do integracji pomiędzy studentami (z resztą podobnie jak na innych uczelniach na świecie). Zaznaczmy, że to również bezcenne źródło znajomości, a po przyjęciu na program MBA, automatycznie uzyskamy dostęp do grupy absolwentów, która jest niezwykle aktywna i liczna.

MBA jest wyjątkowym połączeniem „Zachodu” (UCL) ze „Wschodem” (PKU), ale dodajmy od razu, że od dawna istnieją w Chinach podobne programy-mosty (np. Peking University/Guanghua School of Management – Kellogg School of Management), więc Czytelnicy naprawdę mają w czym wybierać. Polecamy też inne programy MBA – chociażby Cheung Kong Graduate School of Business, CEIBS (Shanghaj/Pekin, China Europe International Business School), lub program na Uniwersytecie Tsinghua, Warto zastanowić się również nad EMBA.

Beida i UCL w kilku słowach

Uniwersytet Londyński (UCL), jest jedną z najlepszych na świecie uczelni i konsekwentnie plasuje się w ich czołówce. Założony w 1826 r., znajduje się w samym sercu Londynu. W Wielkiej Brytanii był pierwszym uniwersytetem o charakterze świeckim. O przyjęciu na studia nie decydowało wyznanie, kolor skóry czy pochodzenie społeczne. Również jako pierwszy przyjmował kobiety na równych warunkach z mężczyznami. W chwili obecnej ilość polskich studentów na UCL przekracza 260.

Uniwersytet Pekiński (PKU), to jedna z najstarszych (1898) i najlepszych uczelni w Chinach (od lat utrzymuje się na samym szczycie). Jest również wysoko notowany w azjatyckich i światowych rankingach uczelni. Ogólnie uważa się, że bycie absolwentem Uniwersytetu Pekińskiego gwarantuje dobrą pracę. Co roku stypendium na tym uniwersytecie otrzymuje kilku polskich studentów. Program BiMBA (Beijing International MBA), założony został 1998 r. przez prof. Justina Yifu Lin (byłego wiceprezesa i głównego ekonomisty Banku Światowego) i jego współpracowników. BiMBA jest wspólnym przedsięwzięciem edukacyjnym pomiędzy NSD (National School of Development) i jego globalnymi partnerami. Warto dodać, że NSD to czołowy uniwersytecki think-tank w Chinach.

*BiMBA ma trzy korony akredytacyjne: AACSB, EQUIS, AMB
**….a miejsce, gdzie odbywają się zajęcia, jest piękne LINK. Chociaż niedługo przeprowadzają się do całkiem nowego budynku na campusie

©ChinyTech.pl 2019