W 2019, Chiny uruchomią 10 satelitów BeiDou

Dzisiaj, mamy dla was krótki tekst wprowadzający o satelitach BeiDou. Tak, żebyście wiedzieli co się dzieje również nad nami. Do niedawna, raczej tylko Stany Zjednoczone i Rosja posiadały swój własny system nawigacji satelitarnej, ale Chiny nie śpią…

Beidou (Wielka Niedźwiedzica), to chiński satelitarny system nawigacyjny, który na razie obejmuje swoim zasięgiem tylko obszar Azji – ale docelowo ma być systemem globalnym (do 2020 r.). W 2019 r., Chiny wysłały 10 satelitów, aby dołączyly one do Systemu Nawigacji Satelitarnej BeiDou (BDS).

Warto również wspomnieć, że na ponad 6000 łodziach rybackich (we wschodniej prowincji Zhejiang w Chinach) został zainstalowany systemem monitorowania ruchu statków BDS. Co jeszcze? Około 6,17 miliona pojazdów, 35 000 kurierów (należących do China Post) oraz 80 000 autobusów w 36 dużych miastach również zostały dołączone do systemu BDS (lub jest z nim kompatybilna). System jest także używany w chińskich samolotach cywilnych (trasy krajowe). Dodatkowo system BieDou obsługuje chińskiego giganta e-commerce, JD.com (1500 pojazdów logistycznych i 2000 kurierów z inteligentnymi terminalami BDS).

Warto wspomnieć, że BDS jest szeroko stosowany do obsługi produkcji rolnej w Chinach. System automatycznej jazdy pojazdami rolniczymi został wprowadzony na dość dużą skalę w całym kraju, a platforma nadzoru rolniczego oparta na systemie nawigacji obsłużyła ponad 50 000 maszyn i urządzeń rolniczych.

*System BeiDou to temat rzeka, i zasługuje na kolejny artykuł. O tym już w krótce.

©ChinyTech.pl