Lekarz – robot? Dlaczego nie

Robot Xiao Yi, pokazał, że mógłby być lekarzem. Z chińskiego Narodowego Lekarskiego Egzaminu Końcowego otrzymał 456 punktów na 600 możliwych! Podobno nawet nie ściągał. To imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że za pierwszym razem zdobył tylko 100 punktów.

Chiński robot, „na czwórkę” zdał krajowe egzaminy i mógłby być doktorem, a co najmniej jego asystentem. Xiao Yi (w j. chińskim oznacza to „Małego lekarza”) to tylko jeden z przykładów na to, w jaką stronę zmierzają badania nad sztuczną inteligencją (AI) i w jak wielu branżach mogłaby znaleźć zastosowanie. Robot powstał dzięki współpracy firmy iFlyTek z naukowcami z Uniwersytetem Tsinghua w Pekinie. Głównym celem Xiao Yi było sprawdzenie, czy sztuczna inteligencja może skutecznie identyfikować powiązania między słowami, zdaniami i innymi cechami języka naturalnego. Dzięki temu naukowcy badali jego umiejętność rozumowania.

Po pierwszym niezaliczonym egzaminie, Xiao Yi wziął się do solidnej nauki i został przeszkolony z dziesiątek podręczników medycznych, 2 milionów dokumentacji medycznej i 400 000 artykułów. Było to wystarczająco skuteczne, aby przebrnąć przez pytania związane z „zapamiętywaniem” (czyli przywołaniem informacji), natomiast robot kiepsko sprawdził się gdy przyszedł czas na odpowiedzi na pytania dotyczące chorób poszczególnych pacjentów.

Dużo lepszy wynik egzaminu jest z pewnością znakiem, że Xiao Yi ma zdolność do szybszego uczenia się i dokonywania własnych osądów, ale minie jeszcze trochę czasu zanim ten zwinny terminator na dobre zadomowi się w gabinecie lekarskim. Dla tych, którzy obawiają się lekarzy-robotów, mamy dobre wieści! Na razie mogą Państwo spać spokojnie, ponieważ Xiao Yi nie zastąpi lekarza pierwszego kontaktu. Technologia oparta na sztucznej inteligencji natomiast, może okazać się przydatna w szybszym zdiagnozowaniu objawów pacjenta i stworzeniu użytecznych sugestii dla lekarzy. „Mały lekarz” ma jeszcze bardzo długą drogę do przebycia, zanim rzeczywiście zostałby wykwalifikowanym doktorkiem. Firma iFlytek planuje, aby Xiao Yi pomagał lekarzom, a nie ich zastępował. Ma po prostu zwiększyć ich efektywność. Warto dodać, że na obszarach wiejskich w Chinach, jest znaczny niedobór wykwalifikowanych pracowników medycznych. Taki robot być może mógłby rozwiązać ten problem.

Już dzisiaj, zarówno rządy jak i prywatne firmy zamierzają wykorzystywać sztuczną inteligencję w opiece zdrowotnej. Dobrym przykładem jest np. Amazon czy Google DeepMind Health, które prowadzą zaawansowane badania nad wdrażaniem medycznych urządzeń opartych na technologii AI.

©ChinyTech.pl 2019