Futurystyczna technologia w starożytnym mieście

Ten, kto odwiedzi miasto Wuzhen (prowincja Zhejiang w Chinach), będzie świadkiem jak przeszłość i przyszłość spotykają się w tym starożytnym miejscu, gdzie dziś futurystyczna technologia staje się rzeczywista.

Z zewnątrz hotel wygląda na dosyć tradycyjny i nikt nie przypuszczałby, że ma pokoje wyposażone w sztuczną inteligencję. Aby zameldować się w hotelu, goście korzystają z technologii rozpoznawania twarzy i czytnika kart identyfikacyjnych. Co wy na to?

Ci, którzy dokonali rezerwacji online, mogą wejść do hotelu przy pomocy wspomnianej technologii. Po „zamledowaniu się”, czyli potwierdzeniu tożsamości przez AI, wejdziemy do zarezerwowanego uprzednio pokoju. Po otwarciu drzwi do pokoju hotelowego, wszystko óżyje! Światła włączą się, a zasłony otworzą się automatycznie. Ponadto pokoje wyposażone są w aktywowane głosowo urządzenia, w tym bezprzewodowe ładowarki (…które mogą ładować telefony z odległości 20 cm). Dodatkowo system wyłączy elektryczność, jeśli pomieszczenie jest puste – nawet jeśli karta pokojowa jest włożona do gniazdka zasilania. Co więcej nieprawidłowa aktywność elektryczna zostanie również wykryta przez sztuczną inteligencję i włączy alarm bezpieczeństwa. Co jeszcze? Korzystanie z suszarki do włosów będzie rejestrowane, tak aby personel hotelu mógł odgadnąć czy goście są płci męskiej czy żeńskiej… Ma to na celu dostosowanie niektórych usług dla klienta…

Wydaje się, że takie technologie umożliwiają małym i średnim hotelom poprawę usług i obniżenie pewnych kosztów. Warto dodać, że hotel w mieście Wuzhen (zwanym przez niektórych przewodników: chińską wersją Wenecji) posiada tylko 5 pokoji podłączonych do technologi AI. Według niektórych danych zużycie energii stanowi ponad 10% wydatków małych i średnich hoteli. Jednak dzięki takim technologiom, od 20 do 30% ich całkowitego kosztu (w tym kosztów personelu), można byłoby zmniejszyć. Aby zainstalować technologię w jednym pokoju, potrzeba mniej więcej 5500 PLN i około dwóch tygodni na montaż.

*Obecność technologii sztucznej inteligencji w branży turystycznej jest szybko rosnącym trendem w tym przemyśle.

©