Inteligentny dom by IKEA & Xiaomi

W ciągu ostatnich lat IKEA rozwijała technologie, dzięki którym coraz więcej osób może obecnie korzystać z inteligentnych funkcji sterowania domowymi przedmiotami codziennego użytku. IKEA ogłosiła, że łączy siły z chińskim potentatem technologicznym Xiaomi i rozpoczyna strategiczne partnerstwo w tym zakresie.

Wiele osób chciałoby zmieniać światło w swoich domach w zależności od aktywności, pory dnia, nastroju. A jak pokazują badania już nawet niewielkie zmiany w oświetleniu mogą mieć duży wpływ na samopoczucie ludzi, jak także stwarzają odpowiednią atmosferę do pracy, nauki, relaksu. Ponieważ istnieje duża różnica między zimnym i ciepłym światłem, wtedy kiedy, musimy się skupić powinniśmy używać zimnego światła, a światła ciepłego wtedy, kiedy mamy ochotę się głęboko zrelaksować. A co zrobić w momencie, gdy chcielibyśmy zmienić np. kolor bądź intensywność światła swojego domowego oświetlenia nie ruszając się z wygodnego fotela?

Zobacz także: Chińska myśl technologiczna na świecie

Tutaj z pomocą mają przyjść nam właśnie rozwiązania dostarczone przez IKEA i Xiaomi. IKEA Smart Lighting to proste i łatwe w obsłudze rozwiązanie plug and play, w którym wystarczy wymienić żarówkę na inteligentną żarówkę LED TRÅDFRI i wszystko będziemy mogli kontrolować z poziomu naszego telefonu w aplikacji TRÅDFRI. Od grudnia inteligentne oświetlenie IKEA ma być w pełnie kompatybilne z platformą MiJia (Mi Home – „Mi” to drugi człon nazwy Xiaomi, natomiast Jia po chińsku oznacza „dom”) dostarczaną przez Xiaomi. Plany obu firm zakładają również znaczne rozbudowanie inteligentnego systemu zarządzania domem już w niedalekiej przyszłości. Korzystając z protokołu ZigBee inteligentne oświetlenie IKEA będzie współpracować z innymi systemami dostępnymi na rynku, tak więc nie będziemy musieli się martwić o to czy system innego dostawcy niż MiJia będzie również współgrał z oświetleniem TRÅDFRI. Anna Pawlak-Kuliga, CEO i prezes IKEA Retail China, zaznacza w komunikacie prasowym, iż wierzy, że obie firmy odniosą duże korzyści z partnerstwa, dzięki czemu będą mogły służyć klientom na całym świecie, oferując inteligentniejsze rozwiązania w domu.

„Wiemy, że wiele osób postrzega inteligentny dom jako coś kosztownego i skomplikowanego. Dzięki oświetleniu IKEA chcemy ułatwić ludziom tworzenie różnych nastrojów w ich domach, na przykład stworzenie specyficznego nastroju do kolacji z przyjaciółmi może być teraz możliwe w bardzo prosty sposób „, mówi natomiast Björn Block, lider biznesowy IKEA Home Smart IKEA Szwecja. Możliwość sterowania głosem dzięki Amazon Alexa, Apple HomeKit i Google Assistant to także krok w przyszłość. Następnym, ogłoszonym na ubiegłotygodniowej konferencji, jest kompatybilność z platformą Xiaomi IoT.

Zobacz także: IKEA i WeChat

Dla wielu Xiaomi jest głównie producentem telefonów komórkowych, firma inwestuje jednak w znacznie więcej i oferuje już teraz bardzo ciekawe oferty w ramach swojej usługi MiJia. Po raz pierwszy IKEA nawiązała współpracę z chińską firmą technologiczną. Platforma Xiaomi IoT łączy ponad 132 milionów inteligentnych urządzeń (z wyłączeniem telefonów komórkowych i laptopów) i ma ponad 20 milionów aktywnych urządzeń dziennie w ponad 200 krajach i regionach na całym świecie. „IKEA to wspaniała firma, którą głęboko podziwiamy. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z IKEA, dzięki której będziemy mogli umożliwić wszystkim użytkownikom MiJia dodanie inteligentnego oświetlenia IKEA do ich inteligentnego domu. Dzięki wszystkim produktom już podłączonym na platformie Xiaomi IoT, w tym różnym czujnikom, urządzeniom gospodarstwa domowego, głośnikom AI i wielu innym, mamy nadzieję również na to, że użytkownicy TRÅDFRI będą mogli uzyskać jeszcze ciekawsze doświadczenia dzięki interakcjom między TRÅDFRI a istniejącymi i przyszłymi produktami na naszej platformie. Strategiczne partnerstwo jest kluczowym kierunkiem rozwoju platformy Xiaomi IoT. Mamy nadzieję zbudować połączony ekosystem IoT z doskonałymi firmami, aby zapewnić użytkownikom coraz lepsze doświadczenia. „, Mówi Dian Fan, dyrektor generalny platformy Xiaomi IoT.

Od 2017 roku Xiaomi opracowuje coraz to nowsze inicjatywy dla programistów, aby mogli w lepiej wykorzystać możliwości oferowane przez AIoT (jest to skrót od AI – sztuczna inteligencja i IoT – Internet Rzeczy, czyli sterowanie za pomocą urządzenia mobilnego wszelkimi przedmiotami codziennego użytku). Program deweloperski Xiaomi IoT został po raz pierwszy wprowadzony w ubiegłym roku dla niezależnych programistów, którzy mają dostęp do platformy Mi Home do kontrolowania scenariuszy inteligentnego domu dzięki funkcjom chmury rozszerzonej o AI i możliwości płynące z obliczeń Big Data. Xiaomi rozwijając możliwości technologii AIoT, ogłosiło niedawno, że zainwestuje 100 milionów RMB w budowę „Xiaomi AIoT Developer Fund”, który będzie wykorzystywany do wspierania programistów AI, producentów sprzętu i firm z branży technologii AI. Co ważne Xiaomi stało się największą na świecie platformą IoT ze sprzedażą ponad 1,7% towarów konsumpcyjnych. Jest to znacznie więcej niż w przypadku Apple 0,9%, Google 0,6% i Amazon 0,9%.

Pierwsze efekty współpracy IKEA i Xiaomi mamy poznać już w grudniu 2018 r. Czekamy z niecierpliwością!

©