Chiny pod wodą!

To już kolejna próba podwodnych ekspedycji. Qian Long nr.2, to mały bezzałogowy statek podwodny o długości 3,5 m., wysokości 1,3 m. i szerokości 0,7 m. Został zaprojektowany przez grupę chińskich naukowców (z Shenyang Institute of Automation) i może zanurzać się na głębokości 4500 metrów!

Bezzałogowy “okręcik”, wyglądem przypomina złotą rybkę z pomarańczowymi płetwami, ale waży tyle co dorosły hipopotam – 1,5 tony. Od paru lat prowadzi próby i badania na południowo-zachodnim Oceanie Indyjskim. Ostatnio nawet został ulepszony o nowe funkcje, dzięki którym potrafi zgromadzić o wiele bogatsze dane. Jedną z nowości jest również możliwość pracy bez kontroli i monitorowania swojego “statku macierzystego”. Qian Long nr.2 potrafi także uzyskać trójwymiarowy pomiar podwodnego terenu, wykryć anomolie dna morskiego czy odkryć nieznane dotąd morskie organizmy. Może on dostosowywać się do skomplikowanego terenu w oceanie i bez problemów zakończyć wszystkie powierzone mu podwodne zadania. Ponadto do statku można dodawać kolejne czujniki, dzięki czemu naukowcy mogą otrzymać specyficzne dane, na których bardziej im zależy.

Ten autonomiczny pojazd podwodny (AUV), zostł stworzony z myślą znalezienia oraz zbadania nowych zasobów głębinowych. Do tej pory “przemieżył” pareset kilometrów podwodnego świata Oceanu Indyjskiego. Qian Long nr.2 udowodnił, że mimo swojej hipopotamowej wagi, nie istnieją dla niego żadne podwone przeszkody, bowiem w głębinch porusza się jak mała zwinna złota rybka, dostarczając naukowcom niezmiernie ciekawych informacji. To ważne wydarzenie w dziedzinie podwodnego świata. Ten bezzałogowy statek podwodny, z pewnościa przyczyni się bowiem do daleszgo wdrażania następnych programów w morskich głębinach.

Rozwój zaawansowanej i innowacyjnej technologii, która wykorzystywana jest pod wodą , rozwija się bardzo dynamicznie. Rywalizaja w podwodnym wyścigu jest bardzo intensywna, a Qian Long nr.2 ma szanse na zwycięstwo. Niedługo ma powstać trzecia, znacznie ulepszona wersja tego statku. Już dzisiaj natomiast mówi się, że Qian Long nr.2 nie tylko wypełnił lukę w branży bezzałogowych urządzeń podwodnych w Chinach, ale także stał się technologicznym kamieniem milowym w przemyśle z dziedziny eksploracji morskich głebin.

 

*Warto dodać, że nazwa tego bezzałogowego statku podwodnego pochodzi od pewnego słodkowodnego gada, który żył na terenie Chin ponad 122 milionów lat temu. Do dziś, zachowało się wiele skamielin tego “smoka z bardzo długim ogonem” – bo właśnie tak wyglądał.  

©