PAIH otwiera biuro na Nowym Jedwabnym Szlaku

Polska Agencja Inwestycji i Handlu otworzyła biuro handlowe w Chengdu (stolica prowincji Sichuan I ważny ośrodek Nowego Jedwabnego Szlaku). Inauguracji biura PAIH towarzyszył koncert fortepianowy Leszka Możdżera, który upamiętnił w Chinach stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Biuro Handlowe PAIH w Chengdu to 57. przedstawicielstwo Agencji na świecie. Stawiamy na rynki szybkiego wzrostu, charakteryzujące się największym potencjałem eksportowym oraz inwestycyjnych dla danej grupy polskich produktów. Jesteśmy punktem pierwszego kontaktu dla firm, również tam, gdzie istnieje realna szansa pozyskania inwestycji zagranicznych dla Polski – tłumaczy Wojciech Fedko, wiceprezes PAIH odpowiedzialny za rozwój Zagranicznych Biur Handlowych.

Jak podkreśla Fedko, miejscem spełniającym oba kryteria są Chiny. Ich znaczenie zarówno jako partnera handlowego, jak i inwestycyjnego Polski sukcesywnie rośnie, podobnie jak popyt wśród chińczyków na zagraniczne produkty. Szacuje się, że do 2020 r. Chiny mogą stać się największym rynkiem dla towarów importowanych na świecie. Polskie firmy widzą ten potencjał. Eksport do Państwa Środka z naszego kraju wzrósł w 2017 r. z 1,727 mld euro do 2,053 mld euro.

Wedle analiz PAIH, szczególnie duże szanse na sukces w Chinach mają:

– polska zdrowa żywność, kosmetyki,

– biżuteria,

– meble,

– urządzenia medyczne,

– maszyny czy części do pojazdów silnikowych.

Zobacz także: „Polska technologia w Chinach” – rozmowa przy kawie z Arturem Siejką, byłym p.o. kierownika biura zagranicznego WPHI w Pekinie.

Polska stała się też ważnym miejscem lokowania inwestycji przez chińskie firmy, a projekty cechują się coraz większą złożonością technologiczną. Przykładowo reprezentują segment elektromobilności czy badania i rozwój. Jak podaje NBP, w 2017 r. firmy z chińskim kapitałem zainwestowały w Polsce 51 mln euro.

Chengdu ma fundamentalne znaczenie dla polsko – chińskiej wymiany handlowej. Do Chengdu wiedzie połączenie kolejowego cargo, którego stacja początkowa mieści się w Łodzi. Jest to jeden ze szlaków komunikacyjnych gigantycznego projektu infrastrukturalnego realizowanego przez Chiny, zwanego Nowym Jedwabnym Szlakiem lub Pasem i Szlakiem, który łączy ten kraj z kluczowymi ośrodkami gospodarczymi świata – wybór lokalizacji biura PAIH tłumaczy Wojciech Fedko.

Otwarcie biura PAIH w Chengdu połączono z serią wydarzeń promujących Polskę w Chinach. Ceremonii z udziałem przedstawicieli polskiego rządu oraz chińskich władz lokalnych, towarzyszy uroczysty koncert znanego na całym świecie pianisty Leszka Możdżera. Koncert polskiego jazzowego wirtuoza fortepianu upamiętnia Stulecie Polskiej Niepodległości. Wieńczy też jesienne działania wzmacniające gospodarczy wizerunek Polski w Państwie Środka. Ważnym elementem tej inicjatywy była prezentacja polskiego biznesu na targach China International Import EXPO w Szanghaju, gdzie PAIH zaprezentowała aż 82 firmy z Polski.

Portal ChinyTech.pl ma nadzieję, że działania biura w Chengdu będą również bardzo mocno przyczyniały się do podejmowania wspólnych działań z zakresu szerokorozumianej techniki i technologii.

Cały artykuł na: PAIH 

©