Mini przewodnik po aplikacjach w Chinach

Wybierasz się do Chin na dłużej (studia, praca)? Poznaj moc internetu (szczgólnie O2O) i wybranych pomocnych aplikacji (oczywiście jest ich dużo… dużo więcej).

1. Ziroom (www.ziroom.com, należy do Lianjia, wcześniej Homelink Real Estate Agency Co., Ltd.). Tutaj trochę się rozpiszemy. Szukasz mieszkania lub pokoju do wynajęcia? Wystarczy sciągnąć aplikację (lub wejść na ich stronę www) i w ciągu kilku minut znaleźć dzielnice i miasto, które nas interesują, a następnie zaplanować wizytę i podpisać umowę. Do ceny pokoju/mieszkania wliczana jest również obowiązkowa opłata za…sprzątaczkę (raz w miesiącu). Jeżeli w mieszkaniu coś się popsuje, pracownicy Ziroom nieodpłatnie naprawią/wymienią zepsutą rzecz na nową. Nie ma też opłat dla agenta, który w imieniu właściciela mieszkania podpisuje z nami umowę (w przeciwieństwie do Lianjia – czy innych agecnji np. Wo ai Wo jia, Century 21 – które jednorazowo pobiera miesięczny czynsz jako prowizje). Przed podpisaniem umowy, może warto spytać się agenta, na jak długo Ziroom ma podpisaną umowę z właścielem (zazwyczaj są to 4 lata). Może okazać się, że pokój lub mieszkanie jest wolne tylko przez następne parę miesięcy, a po tym terminie będziemy zmuszeni ponownie przeprowadzić się (chyba, że Ziroom przedłuży umowę z właścielem – jeżeli tak, bądźmy gotowi na sporą podwyżkę czynszu, która zazwyczaj wzrośnie o paręset złotych więcej).

Więcej o aplikacjach: Na chińskim markecie aplikacji mobilnych (video)

Wystruj wszystkich prezentowanych nieruchomości zazwyczaj jest taki sam (te same meble, ta sama dekoracja, kolory itp.). Co więcej, przeglądając oferty na Ziroom, spokojnie możemy zaufać zdjęciom. W dużym stopniu odpowiadają temu co poźniej zobaczymy na własne oczy. Niestety wszystko dostępne jest w języku chińskim. Dodajmy też, że od wielu lat korzystamy z tej aplikacji, i nigdy nie mieliśmy żadnych problemów, co oczywiście nie oznacza, że ktoś inny ich nie miał czy nie będzie mieć. Pamiętajmy także, że obcokrajowiec ma 24h na zarejestrowanie się na najbliższym posterunku policji.

2. Taobao.com/JD.com (Jingdong). Zakupy – wybór jest nieskończony. Od stołu, przez toster, ręcznik, szampon czy prześcieradło. To platformy, na których kupimy „wszystko”. Zamówiony przedmiot, zostanie dostarczony pod wskazany adres jeszcze tego samego dnia lub w ciągu kilku następnych dni (jeśli nie jest to bardzo pilna przesłka).

3. 58 Dao jia (www.daojia.com). To dla tych leniwych. Zamów usługę sprzątania/czyszczenia (np. mieszkania). Wysprzątanie całego mieszkania to koszt rzędu 65 złotych (3 godziny).

4. Hema. Dzięki tej aplikacji zamówione zakupy dostaniemy tego samego dnia – pod same drzwi. Właściwie to sami możemy wybrać dowolny czas dostawy. Od 30 minut po złożeniu zamówienia.

5. WeChat. Czyli aplikacja typu „wszystko w jednym”.

*Listę spokojnie moglibyśmy rozszerzyć do co najmniej 20 pozycji przydatnych aplikacji – ale to może kiedy indziej.

©