Chińczycy grają w polskie gry

Polska branża gier video na Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach

Eksperci z polskiej branży gier wideo podzielili się wiedzą i doświadczeniami ze studentami w Pekinie. Polish Video Games and Animations Festival at Aniwow! odbył się w dniach 27-28 października w prestiżowym Communication University of China.

W czasie imprezy specjaliści z Polski zaprezentowali swoje produkcje, przybliżyli studentom specyfikę polskiego rynku gier video oraz poprowadzili wykłady o najgorętszych obecnie zagadnieniach z branży. Grzegorz Dymek (Anshar Studios) opowiadał o tym, czego game development może nauczyć się od historii i przywódców pokroju Juliusza Cezara. Aleksander Caban (Carbon Studio) w swojej prezentacji wyjaśniał, jak osiągnąć artystyczny styl i wygląd w grach 3D, natomiast Błażej Szaflik (również Carbon Studio) skupił się na pracy i zagadnieniach w realiach VR. Magdalena Cielecka (Artifex Mundi) analizowała ze studentami mechanikę gry, podczas gdy Dariusz Łęczycki (Sigur Studio) mówił o zachowaniu równowagi w grze i tworzeniu emocjonalnej więzi gracza z bohaterem. Analizę polskiej branż gier wideo przeprowadził natomiast Remigiusz Kopoczek (ARP Games).

Zobacz także: Raport na temat chińskiego rynku gier

Podczas polskich wykładów sale wypełnione były do ostatniego miejsca, a każde ze spotkań kończyło się szeregiem pytań ze strony studentów. Po wykładach uczestnicy mogli testować polskie gry i rozmawiać z ich twórcami.

Festiwal animacji Aniwow! odbywa się od 2006 roku i cieszy się w Chinach dużą renomą. W tym roku wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Rich Moore z Walt Disney Animation Studios, Allen Au-Yueng z The Walt Disney Company i She Yuanyuan z Tencen Pictures.

Zobacz także: Chińskim rodzicem być

Dzięki współpracy z Festiwalem Polskie Kręgi Sztuki w Chinach w ramach tegorocznego Aniwow! dwa dni zadedykowano prezentacji polskiej branży gier wideo. Festiwal zakończył pokaz polskich animacji, wśród których wyświetlono m.in. „Sztukę spadania” Tomasza Bagińskiego, „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego oraz „Świteź” Kamila Polaka.

Wszystkie wydarzenie organizowane w ramach Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach – projekcje polskich filmów, prezentacja branży gier wideo, wystawy, koncerty, wykłady i warsztaty z różnych dziedzin – odbywają się w najbardziej prestiżowych obiektach. Tegoroczna edycja będzie gościć w: Pekinie, Hangzhou, Chengdu, Szanghaju, Jinan, Nanjing, Shenzen i Changshy. Wydarzenie nagłaśniane jest przez narodowe i lokalne chińskie media, a w Festiwalu uczestniczą również chińscy artyści i eksperci z różnych dziedzin.

3. edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach została objęta Honorowym Patronatem przez Prezesa Rady Ministrów RP, Marszałka Senatu RP oraz Polsko-Chińską Grupę Parlamentarną.

Sponsorem Głównym 3. edycji „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach” jest PKO Bank Polski. Sponsorami są także: Tauron, Enea, Orlen, PGE, PFR Foundation. Mecenasem wydarzenia jest Energa.

Partnerami Festiwalu są: China Film Archive, International Student Animation Festival, CUC Anima, European Union Film Festival, Polsko-Chińska Fundacja Komunikacji i Rozwoju.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kręgi Sztuki.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: www.kregisztuki.pl

©