AI na raka

Algorytmy przetwarzające góry danych wykazały, że potrafią skutecznie pomoc w wykrywaniu raka. W Chinach, gdzie według niektórych statystyk każdego roku ponad 2,7 miliona ludzi umiera na raka (rak żołądka jest główną przyczyną śmierci), ilość wykwalifikowanych lekarzy jest niewystarczająca. Oznacza to tylko tyle, że Chiny – oprócz potrzeby zwiększenia liczby lekarzy – muszą także szukać innych możliwości rozwiązania tych niekorzystnych proporcji.

Wydaje się, że udało się znaleźć jedno z rozwiązań – to Miying. Jeden ze szpitali w Chinach, razem z korporacją Tencent stworzył inteligentny systemu diagnostyki klinicznej oparty na sztucznej inteligencji. Przykładowo każde badanie endoskopowe, które dostarcza 48 obrazów, będzie jednocześnie wysłane do bazy danych Tencent’a. Opierając się na ogromnych ilościach danych, system zasugeruje, która pozycja może być zmianą nowotworową. Miying przekaże informację zwrotną w cztery sekundy. Co wydaje być się niesamowite, dokładność AI w diagnozowaniu wczesnych typów raka wynosi aż 90 procent (i wciąż się wzrasta). Tym samym, wykrycie raka na najwcześniejszym etapie, zwiększy szanse pacjenta na przeżycie. Pacjenci z większych miast w Chinach, mają łatwiejszy dostęp do lekarzy i badań w szpitalach. Jednak dla miliarda ludzi żyjących w słabiej rozwiniętych obszarach (o ograniczonych zasobach medycznych), sztuczna inteligencja może być odpowiedzią na te problemy. Dzięki podobnym rozwiązaniom AI może dotrzeć do najodleglejszych obszarów i szpitali w Chinach, gdzie pacjenci będą mogli uzyskać diagnozę tak dokładną jak w szpitalach pierwszej klasy w dużych miastach.

Być może warto tutaj również powołać się na amerykańskich naukowców, którzy wykazali, że sztuczna inteligencja może w większości przypadków rozróżnić typy raka z prawie 100-procentową dokładnością.

©