Fosun inwestuje w świat

W ciągu 10 lat, chiński konglomerat Fosun zainwestuje 55 miliardów złotych (głównie w Afryce i Indiach). Ta charakterystyczna długoterminowa chińska inwestycja będzie przeznaczona na rozwój i badania w innowacyjnych obszarach technologicznych skoncentrowanych na sztucznej inteligencji (AI), biotechnologiach i FinTech’ach.

Chiński konglomerat Fosun – który również ma na koncie krótką przygodę z Polską – w ciągu trzech lat zainwestuje ponad 10 miliardów złotych, a w najbliższych dziesięciu latach w sumie 45 miliardów złotych. Dodajmy, że w zeszłym roku Fosun zanotował zysk netto w wysokości 13,16 miliardów juanów, co stanowi wzrost o 28,2% w stosunku do roku 2016.

Fosun rozpoczął swoją działalność jako malutka chińska rodzinna firma. Od początku była znana ze swojej agresywnej polityki i ekspansji zagranicznej. Obecnie w swoim szerokim portfolio posiada największą portugalską grupę ubezpieczeniową (Fidelidade), francuski luksusowy kurort (Club Med), 9,5 % udziałów marki Folli Follie, mniejszościowy udział w firmie rozrywkowej (Cirque du Soleil), jest głównym udziałowcem francuskiej firmy Lanvin, austriackiego producenta bielizny (Wolford), chińskiego browaru Tsingtao i innych. W ciągu następnych paru lat, Fosun zwiększy swoje inwestycje w Indiach, krajach portugalskojęzycznych oraz Afryce. Co ważne, firma – „zachęcana” przez władze w Pekinie – ostatnio powraca z licznymi inwestycjami na rynku chińskim. To jednak nie oznacza zakończenia dalszej międzynarodowej ekspansji. Moody’s Investors Service ostatnio podniósł nawet rating korporacji Fosun do Ba2 (czyli ocena średnia-nienajgorsza, z pewnymi elementami spekulacyjnymi i umiarkowanym ryzykiem kredytowym).

„To tyczy się każdej firmy – jeżeli nie podążasz za zmianami technologicznymi, prawdopodobnie nie będziesz miał żadnej przyszłości” – powiedział prezes Fosun International.

©