Chińskim rodzicem być…

O sposobach wychowania dzieci w Chinach powstało już bardzo wiele mitów. Mówi się, że chińscy rodzice są albo więźniami rodzinnych relacji, albo liberalnymi wychowawcami, bezstresowo wychowującymi swoich „małych cesarzy”. Jak jest w rzeczywistości? Jak w każdej historii, tak i w tych opowieściach jest zapewne ziarno prawdy, jednak oczywiście każda rodzina na tyle różni się od siebie, że ciężko jest jednoznacznie określić i opisać. Ale z pomocą w przybliżaniu tego zagadnienia wszystkim zainteresowanym, przychodzi nam nowoczesna technologia i świat rozrywki interaktywnej. Deweloperzy z pekińskiego studia Moyuwan chcąc zbliżyć do siebie dzieci pokolenia 30-40-latków ze swoimi rodzicami postanowili stworzyć całkiem ciekawą niezależną grę fabularną (tzw. indie game).

Gra oparta jest na własnych wspomnieniach twórców, którzy sami „zmagali” się ze skomplikowanymi układami rodzinnymi dziecięcych lat. Gra „Chinese parents”, bo o niej mowa, pozwala na wcielenie się w rolę chińskiego dziecka, którego nadrzędnym zadaniem w grze jest przetrwanie od swoich narodzin do zdania egzaminu gaokao (egzamin dojrzałości na zakończenie liceum; przygotowanie do niego to jedno z najbardziej stresujących etapów życia każdego Chińczyka). Oczywiście, żeby „wygrać” musimy osiągnąć pozytywny wynik, który jest zależny od zdrowia psychicznego i fizycznego naszej wirtualnej postaci. Możemy rozwijać różne umiejętności takie jak znajomość języków obcych, poznawania „tajników filozofii Zachodu„(!), gry na instrumencie czy umiejętności sportowe. Dzięki dobremu rozwojowi nasz rodzic będzie mógł być jeszcze bardziej dumny ze swojej pociechy. Jest to bardzo ważne w grze, ponieważ pojawia się tutaj wątek „posiadania twarzy”, nieodłączny element azjatyckiej kultury. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku, porównywania naszych umiejętności z umiejętnościami innych dzieci. Jeśli inni są bardziej utalentowani od nas, może to oznaczać, że nasi rodzice „stracą twarz”. A tego oczywiście chcielibyśmy im oszczędzić.

Z drugiej strony, jeśli jesteśmy zbyt ambitnym graczem, który uczęszcza na wiele pozalekcyjnych zajęć (co jest poniekąd normą w Chinach), nasz poziom stresu będzie się zwiększał, a kiedy stanie się zbyt wysoki, zacznie się rozwijać nasza ciemniejsza osobowość, która jest uważana za niezdrową. I tutaj twórcy gry chcieli poruszyć niezwykle ważny temat jakim jest duży problem stresu wśród dzieci i młodzieży w Chinach niejednokrotnie powodujący, że niektóre z nich popełniają samobójstwo. Gra porusza również wiele aspektów związanych z kulturą Chin, m.in. świąteczny czas Chińskiego Nowego Roku, ofiarowywanie sobie czerwonych kopert, chińskie walentynki, dzień singla, czy kupowanie i jedzenie ciasteczek księżycowych.

Chinese Parents to jedna z długiej listy gier z Chin, które w ostatnich latach powoli stają się coraz popularniejsze na platformie Steam. Twórcy niektórych z nich zwracają uwagę, na to co uważają za typowy obraz chińskiego stylu życia. Perfect Day, opracowana przez Coconut Island Games, to gra przygodowa, która swoją akcję osadza w latach 90. Gracz ma możliwość wcielenia się w rolę chińskiego nastolatka. Gra opowiada historię dojrzewania w okresie, gdy Chiny dopiero rozpoczynały reformę rynku kapitalistycznego.

Zobacz również: Czy Chińczyk gra w Chińczyka

Co istotne rynek gier komputerowych wcale nie jest wiodącym w Chinach. W 2017 r. stanowił jedynie 31,9% (gdzie w 2014 r. było to aż 53%). Ważne jest jednak, że prawie 12% użytkowników platformy Steam (na której dostępnych jest wiele gier) to gracze właśnie z Chin. Największym rynkiem jeśli chodzi o przemysł gier, jest obecnie rynek gier mobilnych, który według danych NewZoo w 2017 r. stanowił ponad 51% całego rynku gier (gry mobilne, konsolowe i PC).

©