Chińskie AI w Barcelonie

Od kilku lat możemy zaobserwować bardzo duży wzrost ilości chińskich turystów odwiedzających Europę. Jakiś czas temu pisaliśmy o coraz popularniejszych w Europie chińskich płatnościach mobilnych, a także o aplikacji dzięki której bez problemu w podróży znajdziemy najbliższą toaletę. Tym razem chcielibyśmy pokazać kolejny krok w przód, jaki wykonała jedna z najbardziej rozpoznawanych chińskich firm, a mianowicie firma Baidu.

Chiński gigant wyszukiwarek internetowych Baidu uruchomił w minionym tygodniu aplikację opartą na sztucznej inteligencji (AI) dzięki której możliwe jest korzystanie dla chińskich turystów odwiedzających Barcelonę z programu mobilnego przewodnika, Baidu Tłumacza i mobilnego Wi-Fi. Przewodnik AI, umożliwia turystom bogate opisy audio, tekstowe i graficzne m.in. wszystkich dzieł zaprojektowanych przez Antonio Gaudiego, ​​wielkiego hiszpańskiego architekta, które są do odsłuchania na dwóch specjalnie przygotowanych tematycznych trasach. Ale to nie wszystko!

Tłumacz XXI w.

Baidu Tłumacz i mobilne Wi-Fi nie są nową usługą, zostały zaprezentowana na konferencji internetowej w 2017 roku w Barcelonie właśnie. Do tej pory podstawowymi usługami, były: kieszonkowe wi-fi i tłumacz online. Obie te funkcje bardzo dobrze sprawdzały się w podróżach po całym świecie, a dzięki nim, chiński turysta miał dostęp do lokalnych usług telekomunikacyjnych w ponad 80 krajach bez limitu danych mobilnych.

Dzięki nim turyści z Państwa Środka mogli dużo swobodniej komunikować się z lokalnymi mieszkańcami. Od teraz rozszerzono powyższe usługi o możliwość korzystania z przewodnika opartego na technologii AI, dzięki któremu będzie można znacznie swobodniej poruszać się w przestrzeni miejskiej. Na początku Baidu uruchamia taką funkcję w jednym w mieście, jednak bardzo bardzo popularnym wśród chińskich turystów – w Barcelonie. Sztuczna inteligencja na podstawie naszych preferencji może udzielić nam informacje w formie pisemnej bądź głosowej m.in. o miejscach wartych odwiedzenia, ciekawych trasach turystycznych, dobrych restauracjach, etc. Cała komunikacja z aplikacją została zaprojektowana tak, ażeby możliwie najbardziej przypominać komunikację z realnym przewodnikiem. 

Władze Baidu zapowiadają rozszerzenie projektu na inne miasta w Europie i Ameryce. Kto wie, być może niebawem chińscy turyści odwiedzający Polskę, będą mogli korzystać z takich inteligentnych przewodników.

©