Kirin 980 – chip do Sztucznej Inteligencji od Huawei

Huawei Technologies, jeden z największych światowych dostawców technologii telekomunikacyjnych, jakiś czas temu zaprezentował swój nowy chip do smartfonów. Kirin 980 został zaprojektowany tak, żeby zostawić daleko w tyle konkurencję ze Stanów czy Korei. To bardzo ciekawa wiadomość, zwłaszcza w kontekście sporu technologicznego na linii Pekin- Waszyngton.

Najnowsze dziecko Huawei, ma specjalizować się we wspieraniu technologii sztucznej inteligencji (AI) w aplikacjach. Kirin 980 jest wyjątkowym systemem na chipie (SoC) wbudowanym w układ wyprodukowany w technologii 7-nanometrowego procesu litograficznego, w największej fabryce produkującej podzespoły chipowe – TSMC na Tajwanie. Chipy SoC to zazwyczaj centralna jednostka przetwarzania, jednostka graficzna, pamięć systemowa i komponenty cyfrowe, analogowe i mieszane. Co ciekawe TSMC jest również współodpowiedzialna za przygotowanie procesorów A12 do najnowszego smartfona z Cupertino, który najprawdopodobniej zostanie zaprezentowany 12 września. Samsung, który swoje podzespoły produkuje sam, zapowiedział, że jego 7-nanometrowy chip zostanie ukończony i wprowadzony do produkcji w pierwszej połowie przyszłego roku. 

Kirin 980 ma na swoim pokładzie upchnięte 6.9 miliarda tranzystorów, co jest prawie 1,6 razy większą ilością w porównaniu do poprzednika – Kirin 970. Dzięki technologii użytej w chipie, od teraz granie w gry przy korzystaniu z technologii AI (a także rozszerzonej rzeczywistości) będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Kirin 980 ma zasilać nowe modele smartfonów z wyższej półki w modelach serii P i Mate serii Huawei, a także w nadchodzącym telefonie Honor Magic 2.

Ulepszona technologia Kirin 980 dobrze wróży Huawei, który w drugim kwartale wyeliminował Apple’a jako drugą pod względem wielkości markę smartfonów na świecie, ponieważ firma (z siedzibą w Shenzhen) wprowadziła bardziej agresywne konkurowanie w segmencie premium, na światowym rynku smartfonów i wyróżnia się od konkurencyjnych chińskich marek telefonów z Androidem, takich jak: Xiaomi, Oppo i Vivo.

Chiny zadeklarowały chęć stworzenia silnego krajowego półprzewodnikowego łańcucha dostaw, który pozwoliłby krajowi stać się bardziej konkurencyjnym w stosunku do lidera branży chipów jakim są Stany Zjednoczone.

Półprzewodniki znajdują się w centrum luki technologicznej, którą Chiny chcą wypełnić. Układy scalone wchodzą i zasilają wszystko, od smartfonów, poprzez inteligentne głośniki, po najbardziej zaawansowane super komputery, czy też samochody bez kierowcy.

Chiny, według szacunków Bernstein Research produkują ponad 90 procent światowych smartfonów, 65 procent komputerów osobistych i 67 procent inteligentnych telewizorów. Dodajmy, że Chiny jednak muszą kupować sporo komponentów z zagranicy. Roczny import chipów przez Chiny wzrósł do ponad 200 miliardów USD od 2013 roku. W zeszłym roku osiągnął 260 miliardów USD.

©ChinyTech.pl