Ant Forest – Wirtualne lasy w Chinach

Ant Financial, który obsługuje Alipay (aplikacja płatności mobilnych) przeznaczy ponad 270 milionów złotych na zasadzenie „wirtualnych drzew” w Chinach. „Wirtualnych Drzew”? Ktoś tam może zapyta. Dokładnie tak, i musimy przyznać, że to całkiem niegłupi pomysł.

Alipay to popularna aplikacja płatności mobilnych (należy do Alibaba Group), a dziś zajmiemy się jedną z dostępnych tam opcji. Chodzi o Ant Forest. Przy pomocy tej funkcji każdy z użytkowników ma szanse wziąć udział w akcji hodowania wirtualnego drzewa. W jaki sposób? Robiąc rzeczy przyjazne dla środowiska. Wystarczy częściej korzystać z transportu publicznego, chodzić pieszo do pracy, prosić o faktury elektroniczne zamiast papierowe, płacić rachunki przez internet itp. Dzięki temu, tworzymy prywatną wirtualną „zieloną energię”, za co otrzymujemy punkty. Każdy nasz udział w tej inicjatywie powoduje sotpniowy wzrost „wirtualego drzewa”. Użytkownicy Ant Forest wchodzą również w interakcje z innymi, gdzie dzięki możliwości „nawadniania”, punkty „zielonej energii” mogą być przekazywane znajomym w celu uprawy ich wirtualnego drzewa. Zarejestrujemy również naszą „własną” emisję dwutlenku węgla, równoczesnie mając dostęp do rankingu znajomych z Alipay opartym na ich wyniku. Co najważniejsze, za zgromadzenie odpowiedniej ilości punktów, organizacje współpracujące z Alipay zasadzą prawdziwe drzewo (organizacje takie jak China Green Foundation, Elion Foundation, SEE Conversation i The Paradise International Foundation)! A dla tych szukających promocji – w Ant Forest, czasami nawet rozdawane są kupony, które wymienimy na nagrody pieniężne.

Więcej o Alibabie: Chiński BAT na świat i BAT na Chiny.

Dzięki użytkownikom Ant Forest i inicjatywie Ant Financial, w Chinach zasadzono już ponad 10 milionów drzew, co według niektórych źródeł bezpośrednio zmniejszyło emisje dwutlenku węgla o 1,22 miliona ton. Program Ant Financial wpisuje się również w politykę chińskiego rządu, który od 2016 r. systematycznie zajmuje się zalesianiem Państwa Środka i trzeba przyznać – dobrze im to idzie. Według władz w Pekinie, w ciągu najbliższych lat, lasy mają zajmować 23% terytorium kraju. Warto dodać, że Ant Forest łączy w sobie wiele elementów: zachęca do zdrowego trybu życia, upowszechnia usługi aplikacji płatności moblinych (Alipay) oraz gry w formie wirtualnej „hodowli”. Ten oddolny program Ant Financial, dzięki wykorzystaniu technologii oraz mediów społecznościowych podbił serca Chińczykow, którzy codziennie wytwarzają swoja własną „zieloną energię” i uczą się ekologicznych nawyków. Jeśli 300 milionów obecnych użytkowników (65 % z nich ma 28 lat), przez następne 5 lat będzie kontynuowało swoje wysiłki na rzecz „wirtualnych drzew”, Ant Financial twierdzi, że zasadzi 500 milionów drzew w Chinach. Wspomnijmy jeszcze, że przekształcając wirtualne drzewa w te prawdziwe, użytkownicy mogą „je” zobaczyć na własnym ekranie smartfona. W aplikacji bowiem jest opcja dostępu do zdjęć satelitarnych, gdzie na bierząco umieszczane są zmiany zalesienia danego terenu.

Hejterzy będą mówić, że funkcja Ant Forest stworzona została tylko po to, żeby przykuć uwagę użytkowników, przez sprytne i ukryte upowszechnianie usług Alipay – po części to pewnie prawda! Projekt jednak, ma również bardzo pozytywny wpływ społeczno-ekonomiczny, ponieważ sprzyja świadomości ekologicznej i ochronie środowiska. Technologia, wykorzystywana w formie gry w połączeniu z usługami Alipay, w łatwy sposób może być stosowana jako narzędzie zwiększenia świadomości jednostki z zakresu ekologii i zrównoważonego stylu życia. Mobilizacja użytkowników oraz wielkie zainteresowanie „wirtualnym drzewem” przekracza oczekiwania twórców tej funkcji, a Alipay (i pewnie niedługo też inne firmy z branży FinTech) będzie niewątpliwie nadal wspierać zieloną transformację w Chinach i na świecie.

©


Spodobał Ci się powyższy artykuł? Masz pytanie? A może szukasz partnerów do współpracy? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu wszystkich zainteresowanych.

Zespół ChinyTech.pl