Porozumienie między Polską i Tajwanem o współpracy naukowej

Rozwój wymiany akademickiej i współpracy między uczelniami w zakresie nauki i badań – to jedne z celów podpisanego w piątek w resorcie nauki porozumienia o współpracy naukowej między Polską a Tajwanem.

Porozumienie zawarto między Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej w Warszawie a Warszawskim Biurem Handlowym w Tajpej. W piątkowej uroczystości w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wzięli dyrektorzy obu biur Weber V.B. Shih oraz Maciej Gdula.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński po uroczystości powiedział dziennikarzom: „Reprezentanci Tajwanu i Polski domknęli proces uzgadniania porozumienia ws. wymiany naukowo-technologicznej. Dzięki niej możliwe będzie zdecydowanie intensywniejsze rozwijanie współpracy między jednostkami naukowymi, ale także między firmami, które zorientowane są na kreowanie nowych technologii”.

Dardziński wymienił, że najbardziej zależy nam na współpracy z Tajwanem w zakresie biotechnologii, ICT oraz kwestii związanych z produkcją półprzewodników.

Piotr Dardziński w czerwcu złożył wizytę na Tajwanie. Jak ocenił, Tajwan to tygrys dalekiego wschodu – kraj, który jest liderem rozwoju naukowo-technologicznego. „My jesteśmy na początku tej drogi. Chcemy mieć Tajwan nie tylko wśród partnerów biznesowych, ale także wśród partnerów, od których możemy szybko się uczyć, jak w Polsce rozwijać instytucje naukowe i przedsiębiorstwa, które potrafią komercjalizować badania” – zaznaczył wiceminister.

Jak jednak dodał, również i Tajwan może się wiele od Polski nauczyć. „W Polsce jest wiele interesujących tematów naukowych, których komercjalizacją są zainteresowani Tajwańczyków” – powiedział dziennikarzom Dardziński.

Jego zdaniem odległość między Polską a Tajwanem nie jest problemem w relacjach naszych krajów, a wręcz zaletą. „Jesteśmy dla nich dobrym partnerem. Polska jest daleko i dlatego jest dla naszego dalekowschodniego partnera oknem na Europę” – ocenił.

Tajwan jest wielkości województwa mazowieckiego. Ma 23 mln ludności i w połowie górzysty – przypomniał Piotr Dardziński. Mimo to – jak dodał – Tajwan jest 26 gospodarką na świecie i największym właścicielem długu publicznego Stanów Zjednoczonych.

„W przeciwieństwie do Japonii i Korei Południowej model rozwoju technologicznego i ekonomicznego Tajwanu oparty jest na małych i średnich przedsiębiorstwach. Rolą rządu jest więc tam stwarzanie warunków dla bardzo zdywersyfikowanego rynku” – powiedział wiceminister.

W jego ocenie Polsce jest łatwej czerpać z doświadczeń Tajwanu, niż z doświadczeń Japonii czy Korei Płd. „To jest dla nas ciekawy model rozwojowy, bo chcielibyśmy, by nasi mali i średni przedsiębiorcy stawali się globalnymi przedsiębiorcami w dużej liczbie – zamiast tego, by wypromować tylko jedno czy dwa duże polskie przedsiębiorstwa” – mówił.

Rządzony demokratycznie Tajwan jest uznawany przez Chińską Republikę Ludową za zbuntowaną prowincję. Wyspa zaliczana jest do tzw. azjatyckich tygrysów. Do najważniejszych sektorów gospodarki Tajwanu należą m.in. technologie informatyczne, biotechnologia oraz przemysł części samochodowych i elektroniki pojazdów.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

©


Spodobał Ci się powyższy artykuł? Masz pytanie? A może szukasz partnerów do współpracy? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu wszystkich zainteresowanych.

Zespół ChinyTech.pl