Smartfon – najnowsze chińskie narzędzie rolnicze

We wschodnich Chinach, a dokładnie w mieście Yingtan (prowincja Jiangxi) wdrożono sprytny program pilotażowy. Tym razem w szklarni! Ta inteligentna szklarnia ma powierzchnię 5000 metrów kwadratowych, i właściwie obsługiwana jest tylko i wyłącznie przy pomocy telefonu komórkowego.

Firma Dongrui Industrial, stworzyła prawdziwy ekosystem, który kontrolowany jest przez aplikację na telefon komórkowy. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom – ze smartfonem w dłoni – bezpośrednio dostarczymy wodę oraz nawóz dla roślin. Przy pomocy aplikacji możemy również kontrolować polietylen (pokrywa on szklarnię) i dostosować go do światła słonecznego. Co więcej, dzięki aplikacji jesteśmy w stanie monitorować temperaturę, wilgotność powietrza, zawartość minerałów i zawartość wody w glebie. Dodajmy, że system i jego „chmura”, obecnie tworzy wiele innych „rolniczych” aplikacji.

Warto także o nich wspomnieć. Inteligentne systemy służą nie tylko do kontrolowania warunków w szklarniach, ale również stosowane są do monitorowania sadów, a nawet stawów rybnych….A całość można kontrolować z dowolnego miejsca na świecie, ponieważ wystarczy do tego tylko smartfon.

Wspomnijmy jeszcze o jednej ciekawej aplikacji mobilnej, która jest zsynchronizowana z pułapką świetlną na owady. Po złapaniu owadów, aplikacja identyfikuje je i zlicza, a raport z analizy wysyłany jest co 30 minut. Ktoś może zapytać, ale po co to wszystko? Otóż, wcześniej rolnicy musieli udawać się na pola uprawne, aby określić liczbę szkodników, niezależnie od pogody. Praca była trudna, a dokładność dosyć niska. Ten i wiele innych programów na wsiach w Chinach, są próbami udoskonalenia rolnictwa (w mniejszym lub większym stopniu). Co jest ciekawe, lokalne władze (razem z chińskim Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi) organizują szkolenia i konkursy, które mają zachęcić rolników do zapoznania się z najnowszymi aplikacjami dotyczącymi rolnictwa.

Innowacyjna technologia, pomału dociera do najbardziej odległych regionów w Chinach. Czy wiecie, że w Państwie Środka ponad 96% wiosek jest już „podłączonych” do internetu? A czy słyszeliście, że średnio każde gospodarstwo wiejskie ma trzy telefony komórkowe? Już ponad miliard osób podłączonych jest do sieci 4G w Chinach, a mobilny internet, internet rzeczy (IoT), przetwarzanie w chmurze i wielka baza danych, powoli przekształcają również rolnictwo. Może przyjdzie kiedyś czas, gdy grabie i motyka zostaną zastąpione przez smartfony i aplikacje mobilne, i będą służyć jako nowe narzędzia w rolnictwie? Pewnie tak!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Masz pytanie? A może szukasz partnerów do współpracy? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu wszystkich zainteresowanych. Zespół ChinyTech.pl

©