O rynku fintech i Chinach przy kawie – Rozmowa z Joshuą Bao

ChinyTech.pl: Rozwój chińskiego fintech’u jest wyjątkowym zjawiskiem na skalę światową. W jaki sposób firmy działające w tym sektorze oferują innowacyjne rozwiązania? Czy nie jest tak, że pojawiają się one na rynku równie szybko jak i znikają?

Joshua Bao, Sunrate*: Przede wszystkim rynek fintech definiuje bardzo szeroką skalę działalności, m.in. ubezpieczenia, płatności, zarządzanie ryzykiem, zarządzanie majątkiem itp. Niektóre firmy oferują innowacyjne rozwiązania, takie jak wykorzystanie procesu zarządzania ryzykiem w ramach łańcucha dostaw, obejmującego finansowanie produktów. Dodam, że niektóre z nich są mniej „innowacyjne”, ale wykorzystują interesujące technologie w celu poprawy wydajności procesu czy usługi. Nie jestem pewien co do komentarza, że „pojawiają się one szybko i równie szybko znikają”, biorąc pod uwagę, że większość firm ma swój własny cykl i nie wszystkie będą po prostu trwać wiecznie.

Jakie usługi z fintech są najbardziej popularne w Chinach?

Tak jak wspomniałem wcześniej, fintech jest obecny we wszystkich sektorach, więc trudno tak na prawdę określić, które i jakie firmy z sektora fintech, są najbardziej popularne na rynku.

Chińskie firmy dominują na liście rynku fintech. Jak sądzisz, co wpływa na sukces chińskich startupów?

Według mnie jest kilka kluczowych czynników, na przykład:

a) sam rynek – apetyt konsumentów i wielu korporacji, a także ich akceptacja i chęć wypróbowania nowych produktów oraz usług;

b) otwarte podejście rządu do aktywnego wdrażania innowacji w różnych branżach;

c) duża populacja, wspierająca stały rozwój lokalny, który może stanowić ważną podstawę przed ekspansją międzynarodową.

Czy BAT (*Baidu, Alibaba, Tencent) to także siła napędowa tego przemysłu?

Wszystkie strony są takim motorem napędowym, również BAT.

Czy usługi fintech w Chinach są inne niż na przykład w Europie czy Stanach Zjedonocznych?

Myślę, że biznes w różnych regionach świata ma również swoje podobieństwa. Nie powiedziałbym jednak, że się znacznie różnią, a raczej – mówiąc ogólnie – niektóre wyprzedzają swoją konkurencje z Europy i Stanów Zjednoczonych, a inne są nieco za nimi.

Chiński bank z wykorzystaniem technologii blockchain. Kiedy możemy się spodziewać pełnej integracji?

Jestem pewien, że takie banki powstaną lub w pewnym stopniu już istnieją. Niektóre z nich bowiem wykorzystują technologię sztucznej inteligencji przy pomocy wdrożenia DD klienta, to wszystko po to by usprawnić proces otwierania konta. Niektóre banki zagraniczne wprowadzają blockchain w celu usprawnienia zarządzania ryzykiem, więc nie ma powodu, żeby chińskie banki nie korzystały również z tej technologii – oczywiście jeśli zostaną udowodnione scenariusze jej zastosowania.

Czy według Ciebie blockchain jest technologią przyszłości w Państwie Środa? Czy jesteśmy świadkami jakiejś „cichej technologicznej rewolucji”?

Nie jestem ekspertem od blockchain, ale osobiście uważam, że technologia ta z pewnością pomoże wielu branżom poprawić ich „efektywność”.

Jak wygląda współpraca międzynarodowa w branży fintech?

Wydaje mi się, że międzynarodowa współpraca z lokalnymi partnerami jest niezmiernie ważnym zagadnieniem w ekspansji startupów. To jest i będzie kluczowe, więc na pewno ludzie powinni współpracować ze sobą w różnych regionach świata.[beautifulquote align=”right” cite=””]międzynarodowa współpraca z lokalnymi partnerami jest niezmiernie ważnym zagadnieniem w ekspansji startupów[/beautifulquote]

Polacy coraz częściej zaglądają poza Europę. Ich oczy są również skierowane na najbardziej zaludniony kraj na świecie – Chiny. To bardzo trudny rynek, nie wspominając o skomplikowanych procesach płatności. Czy możesz powiedzieć coś więcej na ten temat?

Jako obywatel Chin, nie powiedziałbym, że nasze procesy płatności są skomplikowane, ale raczej bardzo zaawansowane i wygodne. Uważam jednak, że „komplikacja” pochodzi z uregulowań dotyczących płatności transgranicznych, które występują także w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Alipay i Wechat Pay to dwie dominujące aplikacje do płatności mobilnych w Chinach. Czy jest miejsce dla innych, międzynarodowych graczy? 

Chiński rząd zaczyna wydawać licencje, które przeznaczone są specjalnie dla zagranicznych instytucji płatniczych. Niektóre ze znanych międzynarodowych firm już nawet złożyły swoje wnioski i starają się o takie pozwolenia. Nie powiedziałbym rownież, że nie ma miejsca dla innych, ale zależy to od tego, jak dobre są usługi lub produkty danej firmy i czy wciąż istnieją sposoby na ulepszenie obecnych rozwiązań i procesow na naszym rynku.

W jaki sposób społeczeństwo chińskie tak szybko przekształca się w społeczeństwo bezgotówkowe?

Nie sądzę, że jest to szybki proces, ponieważ do czasu wprowadzenia Alipay i Wechat Pay, najpierw rynek musiał zaakceptować takie metody płatności. Jednak w ciągu ostatnich lat w Chinach wprowadzono wiele nowych produktów czy innych koncepcji usług takich jak e-commerce, dzięki czemu ułatwiono korzystanie z usług z zakresu e-portfela. Rzeczywiście, w porównaniu do innych krajów, procesy te mogą jednak wydawać się szybkie. Pamiętajmy, że ogólna sytuacja gospodarki w Chinach jest w fazie zmiany i aktualizacji procesów konsumpcji, co pewnie przyspiesza wdrożenia pilotażowych rozwiązań.

Z roku na rok, rośnie liczba chińskich turystów, którzy podróżują poza granice Chin. Do 2020 roku liczba ta urośnie zapewne do około 200 milionów. Polska nie jest ostatecznym celem chińskich turystów, ale w ubiegłym roku odwiedziło ich nas 140 tysięcy. Wśród wszystkich turystów to właśnie Chińczycy wydają najwięcej podczas swoich zagranicznych podróży. Czy istnieje lepsze rozwiązanie w obszarze usług płatniczych, np. w branży turystycznej w Polsce – aby chińscy turyści mogli łatwiej płacić za usługi lokalne?

Alipay i Wechat Pay już wprowadzają swoje usługi biznesowe w różnych regionach świata. Nie jestem pewien co do Polski, ale chińskie płatności mobilne są już obecne w niektórych krajach EU. Być może, jest to dobra okazja, aby dany region, np. Polska, w jakimś stopniu na tym skorzystał.

Tak jak wspomniałeś, w niektórych krajach UE można płcić przy pomocy Alipay lub Wechat Pay. Alibaba i Tencent przejmują lokalne firmy z branży fintech lub oferują swoje rozwiązania we współpracy z nimi. Czy jest szansa, żeby lokalne małe i średnie firmy z podobnymi usługami finansowymi będą mogły połączyć się z istniejącym „chińskim ekosystemem płatności mobilnych”?

Osobiście nie uważam, że jest to bardzo „skomplikowane” i raczej zależy od tego w jakim stopniu rynek płatności mobilnych w danym kraju jest już rozwinięty (biorąc pod uwagę np. populację i sam lokalny rynek konsumencki). Myślę, że jest to absolutnie możliwe, aby małe i średnie firmy mogły połączyć się z takim ekosystemem.

Ostatnie pytanie jest od naszego czytelnika. Pytanie brzmi: „Jak przesłać pieniądze z Chin  do kraju z UE – w najszybszy sposób? Załóżmy, że w wyniku legalnej transakcji zarobiliśmy 5 milionów RMB. Co dalej? Jaki system poradzi sobie z tym najlepiej? „. Dodatkowo, ciągnąc dalej to pytanie, chcialiśmy zapytać, czy jesteśmy w stanie w super-ekspresowy sposób wysłać 5 groszy do Chin, z wykorzystaniem technologii blockchain?

Najlepiej oczywiście skorzystać z tradycyjnych banków i instytucji płatniczych, które w pełni przestrzegają lokalnych przepisów dotyczących płatności. Osobiście nie użyłbym technologii blockchain, niezależnie od 5 groszy czy 5 milionów, ponieważ opiera się ona na wymianie kryptowalut, która może być brakiem „celu” płatniczego i wpada w obszar, który nie jest łatwo monitorowany i regulowany. W Chinach wszystkie transfery przychodzące i wychodzące muszą odbywać się w obrocie towarami i usług z prawdziwymi informacjami źródłowymi.

*Joshua Bao jest współzałożycielem fintechu płatniczego o nazwie Sunrate, który koncentruje się na rozwiązywaniu transgranicznych problemów związanych z płatnościami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w międzynarodowych finansach, firma umożliwia chińskim sprzedawcom rozwijać działalność na całym świecie, oferując im międzynarodowe płatności, konta inkasowe, rozwiązania w zakresie walut i zarządzania ryzykiem. Skończył studia w Wielkiej Brytanii, a następnie przez 10 lat pracował w międzynarodowych bankach inwestycyjnych. Posiada również dyplom MBA z INSEAD (Institut Européen d’Administration des Affaires), jednej z najlepszych szkół biznesu na świecie.

©