Mobilne meczety w kraju kwitnącej wiśni, mangi oraz samurajów…

Postanowiliśmy podzielić się z naszymi czytelnikami informacją na temat „ruchomych meczetów”, ponieważ uważamy tą inicjatywę za fajną i niespotykaną ciekawostkę. ChinyTech.pl, zawsze starają się przekazywać wiadomości na tematy, które związane są z różnymi innowacyjnymi rozwiązaniami. Temat jest głębszy niż może się wydawać, i nie ogranicza się tylko i wyłącznie do obszarów związanych z technologią. Tutaj, chodzi także o szacunek do gości – do ich przekonań i kultury. Również o tym jest ten tekst…

 

Igrzyska w Japonii

Tokio ubiegało się o organizację Igrzysk już pięciokrotnie (miasto było gospodarzem Letnich Igrzysk w 1964 r.) i dopięło swego. Przygotowania do Lenisk Igrzysk Olimpijskich 2020 w Japoni już powoli się zaczynają, ale dzisiaj opiszemy tylko jedno z nich – przenośne meczety, które stworzone są dla wyznawców Islamu. A jak to wygląda? Otóż japońska firma sportowa – Yasu Project – zainicjowała zbudowanie meczetu na kółkach. Celem tego, było zagwarantowanie komfortowych warunków do modlitwy dla muzułmanów. Mobilne meczety, bez problemu mogą również przemieszczać się w okolice różnych obiektów olimpijskich.

Toyota liderem

Pierwszy taki meczet został odsłonięty w lipcu 2018 r. przed stadionem piłkarskim w mieście Toyota. Na zmodyfikowanej ciężarówce skonstruowano meczet o powierzchni 48 metrów kwadratowych, a według szacunków może on pomieścić aż 50 wiernych. Dodajmy jeszcze, że ten rozkładany „kontener” posiada miejsce do mycia nóg przed modlitwą (zwyczaj mycia stóp przed każdym wejściem do świątyni). Pytanie tylko, gdzie zmieszczą się muzułmanki, które będą chciały odwiedzić mobilną świątynie na kółkach (według zasad, kobiety modlą się oddzielnie od mężczyzn)? Tutaj ciągle czekamy na odpowiedź.

Wykorzystując tą inicjatywę, firma chce promować Japonię, jako kraj otwarty i gościnny dla wszystkich. Ten, dla niektórych kontrowersyjny projekt, ma być wykorzystywany także podczas innych imprezy sportowych – zarówno w Japonii, jak i za granicą. Co ciekawe, twórcy poruszają również temat związany z ówczesnym problemem uchodźców. Wierzą oni, że mobilny meczet może służyć także, jako pewne rozwiązanie dla krajów, które przyjmuje uchodźców z Syrii (oraz innych krajów arabskich). Dodają, że chcieliby, aby mobilny meczet stał się pewnego rodzaju narzędziem promowania pokoju na świecie.

To rzeczywiście jest ciekawe rozwiązanie.

Warto odnotować, że według szacunków, w Japonii żyje od 100 000 do 200 000 muzułmanów. W Japonii, jest około 80 meczetów (wiele z nich jest stosunkowo niewielkich rozmiarów). Tokyo Camii, to największy meczet w Japonii i może on pomieścić około 1200 wiernych.

©ChinyTech.pl 2019