Młodzi konstruktorzy robotów z Kraśnika podbijają Chiny

Polska drużyna młodych konstruktorów „Spice Gears 5883” z Kraśnika (woj. lubelskie) jest już w Shenzhen w Chinach, gdzie weźmie udział w zawodach China Robotics Challenge. Zawody odbędą się w dniach 19-22 lipca i oprócz drużyny z Polski wezmą w nich udział 43 drużyny z Chin, 2 drużyny z Izraela, a także po jednej drużynie z USA i Brazylii. Polska ekipa jest już na miejscu gdzie bezpośrednio przygotowuje się do zawodów, jednak przygotowywała w Polsce trwały już od dawna. „Sezon budowy robota rozpoczyna się zwykle w pierwszą sobotę stycznia i trwa 6 tygodni. – mówi Aleksandra Łazarz, Social Media Team Leader – Wtedy dostajemy wszystkie wytyczne, części i rozpoczynamy budowę. Jednak poza sezonem stale poszerzamy naszą wiedzę i rozwijamy umiejętności, które przydadzą się w tym stosunkowo krótkim czasie. Musimy przygotować się najlepiej jak potrafimy by nasze roboty były coraz lepsze. Jesteśmy podzieleni na różne zespoły, które zajmują się różnymi elementami pracy, i muszą wykonywać je najlepiej jak mogą, dając z siebie wszytko.”

 

„Spice Gears” to pierwsza w Polsce drużyna biorąca udział w zawodach FIRST Robotics Competition (FIRST – For Inspiration and Recognition of Science and Technology – to amerykańska organizacja non profit, organizująca zawody dla młodych konstruktorów że wsparciem NASA). Zawody te to międzynarodowy konkurs, którego celem jest zbudowanie robota wykonującego określone czynności, aby potem rywalizować z zespołami z całego świata w finałowych rozgrywkach. Członkami zespołu są młodzi ludzie, których połączyły szerokie zainteresowania mechaniką, elektryką, informatyką i programowaniem. Dwa wygrane na wiosnę turnieje w Chinach to tylko początek międzynarodowej aktywności Spice Gears Team 5883. W Shenzhen już poprzednim razem wygrali wraz z dwoma drużynami z Chin oraz otrzymali nagrodę przyznawaną za rozwój drużyny i promowanie idei FIRST. Następnie w Szanghaju ponownie wygrali kolejny turniej. Teraz wracają do Shenzhen powalczyć na kolejnej imprezie. Turniej China Robotics Challenge ( CRC) Invitational jest organizowany przez China Urban Youth Robotics Alliance ( CUYRA) z siedzibą w Shenzhen. Jest to turniej dla drużyn w kategorii FIRST Robotics Competition ( FRC), a więc dla uczniów szkół średnich w wieku 14-18 lat. Tegoroczny turniej jest już piątym z kolei, dorocznym turniejem organizowanym poza regularnym sezonem drużyn FRC. Celem turnieju jest danie możliwości, szczególnie nowym drużynom robotyki w Chinach, do zweryfikowania swych umiejętności w konstruowaniu robotów w atmosferze o mniejszej skali stresu , nadal jednak w rygorze reguł regularnego turnieju. Organizatorzy zapraszają po kilka drużyn o ustalonej już renomie z zagranicy, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia ten turniej. Dzięki takiemu podejściu, obserwujemy niezwykle dynamiczny rozwój sieci drużyn robotyki FIRST we wszystkich kategoriach wiekowych w Chinach, a turniej CRC Invitational w Shenzhen stał się największym turniejem FRC poza sezonem na świecie.

To pierwsza i jak dotąd jedyna drużyna w Polsce, która od trzech lat bierze udział w międzynarodowym konkursie FIRST Robotics Competition. Konkurs polega na zbudowaniu i zaprogramowania robotów wykonujących określone aktywności w czasie meczów turniejowych. Co roku tematyka konkurencji FRC zmienia się. W tym sezonie roboty przewożą kartony, które muszą umieścić na odpowiednich szalkach, by w całości przejąć elementy areny. Dzięki temu drużyny zdobywają punkty, które dają im zwycięstwo. 

A jak się okazuje zwycięstwem nie jest jedynie sukces w zawodach, Aleksandra Łazarz, mówi, że „sama praca w drużynie to przede wszystkim rozwój umiejętności, które nie są dostępne dla członków drużyn na innych etapach nauki szkolnej. Zdobywamy doświadczenie, umiejętności zawodowe, które z pewnością dadzą nasz lepszy start w przyszłość. Zawody są tak naprawdę kolejnym etapem naszej pracy. Kiedy triumfujemy udowadniamy, że jesteśmy zdolni robić wielkie rzeczy i warto się nami zainteresować. Dzięki zainteresowaniu, które wtedy zyskamy możemy udowodnić przyszłym pracodawcom nasze doświadczenie przywołując przeszłość spędzony z drużyną.„

Projekt „Spice Gears” to dużo większa inicjatywa, mająca na celu pokazanie kraśnickiej młodzieży, że swój wolny czas można wypełnić bardzo ciekawymi i przydatnymi zajęciami. „Dążymy do tego by powstawały kolejne takie drużyny, ale na razie koncentrujemy się na młodszych. – mówi Dariusz Głuchowski, mentor drużyny – W ubiegłym roku stworzyliśmy i mentorowaliśmy 12 drużyn FIRST LEGO League – dzieci w wieku 9-16 lat, które budują przy użyciu popularnych klocków Lego. To niższy stopień konkursów organizowanych przez tą samą organizacje FIRST. W tym roku planujemy utworzenie kolejnych zespołów FLL oraz rozpoczęcie pracy nad zespołami średniego szczebla – FIRST Tech Challenge.„

Zawody zaczynają się 19 lipca i potrwają do 22 lipca. Narazie cała drużyna aklimatyzuje się na południu Chin w prowincji Guangdong. Wczoraj odwiedzili Kanton, gdzie spotkali się m.in. z Panią Konsul Generalną RP w Kantonie Joanną Skoczek. 

Wyjazdy na turnieje zagraniczne, drużyna FRC 5883 Spice Gears wykorzystuje do promowania polskiej gospodarki, kultury i turystyki w krajach będących organizatorami tych turniejów. W marcu, w czasie turniej w Shenzhen, dzięki pomocy ze strony Konsulatu RP w Kantonie delegacja powiatu Kraśnickiego pod przewodnictwem starosty Andrzeja Maja, który jest równocześnie mentorem drużyny, spotkała się z przedstawicielami administracji miasta Shenzhen i Dongguan. Efektem tych spotkań jest planowana na wrzesień wizyta delegacji miasta Dongguan w Kraśniku i w województwie lubelskim, jak też wizyta w Dongguan, w trakcie trwania lipcowego turnieju, delegacji województwa lubelskiego. 

ChinyTech gorąco kibicuje ekipie z Kraśnika, mając nadzieję, że i tym razem podbiją oni Chiny i do Polski wrócą ze złotym medalem. Jesteśmy razem z ekipą w Chinach i będziemy na bieżąco relacjonować jak młodzi polscy programiści radzą sobie na tych prestiżowych zawodach.

©