MELTANT-α, czyli robot-awatar

Japońska firma Meltin stworzyła robota, który działa jak „awatar” człowieka. Mechanizm jest zdolny naśladować ruch ludzkich rąk w czasie rzeczywistym. Sprawnie naśladuje ruchy użytkownika, jednak zaznaczmy, że wciąż daleko mu do ideału. Niestety nie przyszyje guzika, ani nie obierze kartofli – ale wydaje się, że jest to tylko kwestią czasu.

MELTANT-α ma humanoidalny tułów, którym możemy sterować przy pomocy kontrolera, a czas reakcji robota to zaledwie 0,02 sekundy. Robot, może być używany do chwytania i przenoszenia przedmiotów do 4 kilogramów (nawet tych bardzo delikatnych). Ten kuzyn cyborga, potrafi podnieść tylko dwom palcami plastikową butelkę o wadze 2 kilogramów, a funkcja „sense of force feedback” pozwala użytkownikowi dostosować siłę swoich ruchów (np. zapmniemy suwak sportowej torby, odkręcimy butelkę wody). Ta umiejętność zapewnia praktyczne zastosowania w wielu różnych dziedzinach. Robot ma również bardzo wysoką odporność na awarie (jego zaawansowane funkcje pozwalają na pracę nawet w najtrudniejszych warunkach). Warto dodać, że użytkownik, który steruje MELTANT-α, odczuwa na własnym ciele ruchy robota.

 

Firma zapowiada, że dzięki obsłudze w czasie rzeczywistym, robot-awatar mógłby być stosowany i obłsugiwany zdalnie np. podczas „wychodzenia” z domu, prac na drugim końcu świata lub nawet w czasie skomplikowamych kosmicznych misji…czy tysiąca innych czynności.

Meltin jest przedsięwzięciem badawczo-rozwojowym, a celem tej firmy jest stworzenie innowacyjnej technologii cyborga, która przetwarza sygnały biologiczne użytkownika.

©