Konferencja RISE HK 2018

Hongkong jest miejscem gdzie każdego dnia rodzi się wiele nowych lokalnych startupów, które bardzo szybko stają się globalnymi firmami. W minionym tygodniu było widać szczególnie jak bardzo Hongkong jest zafascynowany nowoczesnością kiedy to gościł tysiące fanów nowoczesnych technologii, inwestorów i właścicieli startupów w związku z niesamowitym wydarzeniem. Wszystko za sprawą największej technologicznej konferencji w Azji – RISE Hongkong 2018. Konferencja RISE HK już na dobre zagościła do kalendarza najpopularniejszych imprez technologicznych nie tylko w Azji, ale i na całym świecie. Każdego roku uczestniczy w niej setki wystawców reprezentujących rozmaite startupy: m.in. z dziedziny AI, elektromobilności, płatności internetowych, deweloperów aplikacji, a także designerów i potencjalnych inwestorów. To ze względu na obecność tych ostatnich konferencja RISE jest tak atrakcyjna dla startupów (mówił o tym w wywiadzie dla ChinyTech dr. Wing Hin Chung, wywiad do przeczytania TUTAJ)

RISE HK jest organizowana przez zespół Web Summit. W minionym roku w spotkaniu w Hongkongu, które odbywało się w między 9 -11 lipca uczestniczyło prawie 16 tys osób z 102 krajów. To co jest cechą charakterystyczną tej imprezy to możliwość bezpośredniego spotkania managerów największych firm technologicznych z całego świata takich jak chociażby: Tan Hooi Ling (założycielce firmy Grab), Xinhong Wu (CEO największej chińskiej firmy produkującej oprogramowanie do upiększania zdjęć – Meitu – mającego ponad 455 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie na całym świecie), Brad Smith (Dyrektora Microsoftu), Sean Rad (współzałożyciela Tindera), a także Ray Chan (jest on współzałożycielem portalu, który każdego dnia dostarcza nam mnóstwo radości – 9Gag).

RISE HK nie jest tak naprawdę jedną konferencją, a wielką imprezą w ramach której odbyło się jednocześnie 12 konferencji/paneli tematycznych. I tak mieliśmy okazję do uczestnictwa w: FULLSTK (konferencja dla deweloperów), BINATE.IO (big data i etyczne aspekty przetwarzania naszej prywatności), CREATIFF (design, Adobe, i wszystko o czym marzą kreatorzy), PANDA CONF (panel poświęcony działaniom marketingowym, pokazuje sukcesy i porażki marek takich jak: Facebook, Spotify, Youtube, Yandex), TALK ROBOT (sztuczna inteligencja w praktyce, podczas tego panelu zobaczyć można było najnowocześniejsze osiągnięcia Microsoftu, Amazonu, MIT, etc w dziedzinie robotyki), MONEY CONF (kryptowaluty, fintech, i gracze tacy jak HSBC, VISA, MasterCard, AXA), AUTO/TECH (panel poświęcony temu jak uczynić nasze miasta czystszymi i bardziej zielonymi – elektryczne pojazdy w każdej formie), GROWTH SUMMIT (firmy, które osiągnęły spektakularny sukces w krótkim czasie chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami – Uber, Instagram, Trello, Twitter), SAAS Monster (model SaaS i jego przyszłość), STARTUP UNIVERSITY (możliwość zaprezentowania się przed inwestorami najmłodszych graczy na rynku), Q+A & PUB  AND NIGHT SUMMIT (to dwa panele które odbywają się w bardzo ciekawej konwencji bezpośredniej interakcji z przedstawicielami wielkich firm: albo podczas spotkania Q+A, albo podczas wspólnego wyjścia na piwo/drinka/kawę do jednego z lokalnych pubów).  

Ciekawym uczestnikiem RISE HK 2018 był Taiwan Startup Stadium (TSS) – platforma łącząca najbardziej innowacyjne startupy z Tajwanu ze światem. TSS jest jedną z największych szkół dla startupów w Tajwanie, oferujące darmowe członkostwo, pełne szkolenie przygotowujące do aplikowania do największych akceleratorów startupowych na świecie. TSS jest również centrum kojarzenia startupów (zarówno z Tajwanu jak i zagranicy) jak i miejscem gdzie każdy chętny może odbyć ciekawy staż. Więcej informacji można znaleźć na stronie TSS – startupstadium.tw.

W tym roku wiele miejsca na RISE HK poświęcone było Chinom jako rosnącej potędze przemysłu internetowego. Opublikowano również raport, który powstał dzięki zaangażowaniu 500 startupów, których doświadczenie zostało opisane i włączone w treść dokumentu. Raport wskazał na niesamowite zaangażowanie trzech gigantów: Baidu, Alibaba i Tencent (w skrócie BAT. O tych trzech gigantach pisaliśmy TUTAJ) w rozwój zarówno wewnętrznego jak i zagranicznego rynku internetowego. Warto wspomnieć, że te trzy firmy inwestują łącznie w 150 mniejszych zagranicznych podmiotów i są wyznacznikami trendów w chińskim Internecie. W raporcie wspomniano również, że Chiny to największy światowy udziałowiec w rynku gier online. Miniony rok zakończyły z dochodem prawie 31 mld USD (to ponad 1/4 dochodu światowego).

O wielu aspektach związanych z Chinami pisaliśmy już na łamach ChinyTech. Jeśli jesteście jeszcze mocniej zainteresowani tematyką związaną ze światem nowoczesnych technologii w kontekście współpracy z Chinami, to zapewne zainteresuje Was informacja, że zaraz po zakończonej edycji RISE HK 2018 ruszyły zapisy na konferencję RISE HK w 2019 roku. Oficjalna data tej imprezy to 8-11 czerwca 2019 r. ChinyTech wybierają się na to wydarzenie, czy nie zabraknie tam i Ciebie?

©