GYENNO: technologia pomagająca osobom z chorobą Parkinsona

GYENNO to chińska firma, która koncentruje się na opracowaniu technologii, które pomagają osobom z chorobą Parkinsona lub innymi zaburzeniami ruchu.

 

Gait Aid składa się z wielu urządzeń, które tak współdziałają, aby pozytywnie wpływać na sposób chodzenia użytkownika. Sprzęt można przyczepić do tułowia, nóg lub laski, ale kombinacja zależy od tego jak ją ustawimy. Urządzenie to ma pomóc nawet do 60 % pacjentów w późnym stadium choroby Parkinsona, którzy mają tak zwane „zamrożenie chodu”. „Zamrożenie chodu” to chwilowe zaburzenie chodzenia występujące w przebiegu choroby i często prowadzące do poważnych upadków i ograniczeń aktywności chorego. Funkcje Gait Aid wykorzystuje inteligentne czujniki, które zapewniają użytkownikom dźwiękowe, wizualne lub taktyczne ostrzeżenia, aby pacjent mógł uniknąć potencjalnego groźnego upadku

 

Dodajmy, że firma GYENNO wypuściła na rynek już jeden inteligentny produkt, który ułatwia jedzenie osobom z chorobą Parkinsona. GYENNO Spoon II to ulepszone urządzenie oparte na technologii robotycznej, IoT oraz sztucznej inteligencji. Ma ono na celu pomóc osobom cierpiącym na dyskinezę (rodzaj zaburzeń ruchowych charakteryzujący się mimowolnymi ruchami mięśni). Życie z chorobą Parkinsona i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi jest bardzo trudne, a inteligentna łyżka/widelec ułatwia podjęcie wysiłku związanego z jedzeniem przez stabilizację, i przeciwdziała drganiom ręki kiedy pokarm jest przenoszony z np. talerza do ust. Urządzenie ma bardzo dobrą odporność na wstrząsy (w pionie i poziomie), a także ma wbudowany czujnik do śledzenia ruchu i zbierania danych dla lekarzy. Warto dodać, że opcja z widelcem wykorzystuje obracający się wał umożliwiający pacjentom np. zakręcanie spaghetti.

Trudno sobie wyobrazić jak wygląda życie ludzi, którzy na co dzień doświadczają wstrząsów wywołanych przez chorobę Parkinsona. Do dziś nie opracowano skutecznego lekarstwa, jednak liczba powstających urządzeń pomagających w codziennym życiu, a opartych na innowacyjnych technologiach jest coraz większa. Rynek stara się odpowiedzieć na potrzeby pacjentów, a technologie w jakimś stopniu pomagają osobom z Parkinsonem.

©