Google uruchamia swoją pierwszą mini aplikację na WeChat

WeChat stał się kluczowym kanałem dystrybucji w Chinach, więc było to tylko kwestią czasu kiedy Google postanowi to wykorzystać. Nowa aplikacja Google, nazywa się Caihua Xiaoge, i jest to gra rysunkowa oparta na technologii rozpoznawania obrazów AI. Gracze łączą się ze sztuczną inteligencją i na podstawie podanego słowa, szkicują różne rysunki. Następnie AI, ma zgadnąć co narysowaliśmy. W skrócie – to takie kalambury, tylko z ciekawym dodatkiem AI. Projekt ten jest jednym z pierwszych sukcesów współpracy pomiędzy Google i Tencent (współpraca pomiędzy tymi gigantami została ogłoszona na początku 2018 r.).

Pamiętajmy, że większość produktów Google, w tym wyszukiwarka internetowa, Gmail, sklep z aplikacjami i inne usługi są obecnie zablokowane przez władze chińskie. Jednak od jakiegoś już czasu Google jest coraz bardziej aktywne w Państwie Środka. Amerykański gigant otworzył swoje siedziby w Chinach, inwestuje w lokalne startupy, a także w chińskie znane korporacje (np. JD.com). Co ciekawe, w ubiegłym roku Google uruchomił swoją aplikację Tłumacz Google, która bez problemów działa w Chinach i nie jest blokowana przez chińską cenzurę.

Więcej o Google i JD.com: Zaręczyny Google i JD.com!

Ekosystem WeChat’a obejmuje ogromną liczbę mini-aplikacji innych firm, w tym niektórych zagranicznych, takich jak na przykład Starbucks. Co ciekawe, usługę mini-aplikacji na WeChat uruchomiono dopiero w zeszłym roku, a dziś cieszy się ona wielką popularnością w Chinach. Przypomnijmy, że „komunikator” WeChat jest również wykorzystywany do świadczenia usług płatności mobilnych, płacenia rachunków, zakupów online, zamawiania żywności i do wielu, wielu innych funkcji. Obecnie, ilość miesięcznych, aktywnych użytkowników WeChat, przekroczyła jeden miliard.

Wydaje się, że gra Caihua Xiaoge to dopiero początek bliższej współpracy pomiędzy Tencent i Google. Jeśli amerykański gigant będzie w stanie wykorzystać społeczność mini-gier na platformie WeChat, z pewnością będzie to cenne wsparcie dla firmy w Państwie Środka.

 

 

* dzięki kalamburom, można ćwiczyć również chińskie znaki (to dla tych, którzy uczą się języka chińskiego!)

©