Udany debiut polskich startupów na Tajwanie! 

W dniach 6 – 8 czerwca na zaproszenie Taiwan Trade Center Warsaw, biura Tajwańskiej Rady Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA) w Polsce, grupa ośmiu polskich startupów wystawiła się w Tajpej na największych targach ICT w Azji – Computex Taipei 2018. Już po raz trzeci w ramach targów Computex zorganizowano oddzielną strefę InnoVEX, przeznaczoną wyłącznie dla innowacyjnych startupów. Tylko w zeszłym roku prezentowały się tam 272 startupy z 23 krajów pokazujących najnowsze technologie z zakresu AR/VR, IoT, Blockchain, wearable technology, cloud services, healthcare technology i wielu innych. W tym roku w InnoVEX udział wzięło aż 388 startupów reprezentujących 21 krajów w 13 pawilonach narodowych, w tym 8 startupów w ramach polskiego stoiska. Co ciekawe, na targach obecny był jeszcze jeden polski startup – Dealavo, który został finalistą programu „Global Startup Talents 2018” zorganizowanego przez władze miasta Tajpej. Założona 4 lata temu firma działa w branży e-commerce i dostarcza narzędzia do monitorowania cen w sieci. Z rozwiązań firmy korzystają już takie światowe marki jak Samsung i Acer, a Dealavo planuje dalszą ekspansję na rynki azjatyckie.

Podczas tegorocznych targów Computex Taipei po raz pierwszy zorganizowano Pawilon Polskich Startupów w strefie InnoVEX. Firmy uczestniczące w targach: 2040.io, Alphamoon, Bivrost, Cryptomage, CTA.ai, Infermedica, Nanores oraz Wandlee prezentowały swoje najnowsze rozwiązania z zakresu m.in. sztucznej inteligencji (AI), wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR i AR), IoT, uczenia maszynowego (machine learning), przetwarzania danych w chmurze, cyberbezpieczeństwa, blockchain, wearable technology, inteligentnych rozwiązań w medycynie oraz innych innowacyjnych technologii. „Były to bardzo udane targi, które przybliżyły polskim firmom środowisko startupów na Tajwanie i dały możliwość nawiązania kontaktów biznesowych niezbędnych do rozszerzenia działalności na rynki azjatyckie.” – powiedziała w rozmowie z ChinyTech.pl Sandra Piotrowska, Specjalistka ds. Promocji Handlu i Marketingu z Taiwan Trade Center Warsaw, odpowiedzialna za przygotowanie polskiego pawilonu na targach w Tajpej –  „Przedstawiciele polskich startupów są bardzo zadowoleni z udziału w targach, szczególnie z dużej liczby odwiedzających, znalezienia odpowiednich partnerów, klientów i poddostawców. Co ważne polskie startupy znalazły partnerów nie tylko wśród VC i firm z Tajwanu, ale również z innych krajów. Dużym sukcesem może pochwalić się startup Infermedica, który w organizowanym przez Taiwan Innovation and Entrepreneurship Center (TIEC) Startup Contest doszedł do finału, gdzie mógł zaprezentować się bezpośrednio przed potencjalnymi inwestorami.”

Podczas wyjazdu polskie startupy wzięły udział w wielu ciekawych wydarzeniach towarzyszących targom Computex oraz odbywającemu się w tym czasie na Tajwanie Europejskiemu Tygodniowi Innowacji, m.in. w profilowanych spotkaniach B2B, wydarzeniach networkingowych oraz jednodniowym Startup Tour przygotowanym przez TAITRA. Polskie startupy poprowadziły również demo session na temat swoich innowacyjnych rozwiązań, a ich prezentacje poprzedziła przemowa na temat inwestycji w naszym kraju oraz polskiej sceny startupowej, wygłoszona przez dr. Macieja Gacę, Dyrektora Generalnego Warszawskiego Biura Handlowego w Tajpej. Dyrektor zaprosił również polskie firmy na brifing gospodarczy w siedzibie Biura. „Podczas spotkania z Dyrektorem Gacą padło wiele pytań o polskie firmy, które już działają na Tajwanie, a także o przykłady sukcesów naszych rodzimych przedsiębiorców. Polskie firmy zainteresowane były sytuacją ekonomiczną Tajwanu oraz możliwością otwarcia przedstawicielstwa na wyspie. Biorąc pod uwagę sukces tegorocznej delegacji startupów na targach Computex oraz rosnące zainteresowanie obustronną współpracą widzimy dużą szansę na organizację jeszcze większego pawilonu polskiego w  przyszłym roku.” – podsumowuje Sandra Piotrowska.

 

Artykuł powstał we współpracy z Taiwan Trade Center Warsaw

©ChinyTech.pl 2019