Pierwsza licencja drona dostawczego!

Chińska gigantyczna firma kurierska – SF Express – jako pierwsza otrzymała licencję, na dostawy towarów za pośrednictwem dronów. Licencja oznacza, że firma może obsługiwać drony w strefach pilotażowych wyznaczonych przez chińskie władze lotnicze.

W chwili obecnej dostawy obejmują prowincje Jiangxi (w środkowej części kraju), dokładnie w dystrykcie Nankang. SF Express, ma zbudować sieć stacji dronów i wkrótce rozszerzy swoje usługi dostawcze szczególnie na obszarach wiejskich i na terenach trudno dostępnych. Pamiętajmy, że Chiny to kraj górzysty. Góry, pagórki i płaskowyże stanowią prawie 70% terytorium kraju, co oznacza, że ​​dostęp do wielu regionów jest bardzo utrudniony. Drony oferują firmom dostawczym nowy sposób na poprawę zasięgu i czasu dostawy.

To z pewnością przełom w przemyśle, a drony dostawcze wchodzą w fazę prawnego działania. Dodajmy, że testowanie dronów służących do komercyjnych dostaw już od dawna jest w toku (np. JD.com, Alibaba), jednak do tej pory żadna z firm nie dostała oficjalnej licencji. Można było się również tego spodziewać, że akcje spółki SF Express podskoczą o parę procent.

SF Express zamierza stworzyć trójstopniową sieć dostaw drogą powietrzną w Państwie Środka. Po pierwsze samoloty, które będą transportować duże ilości towarów na terenie Chin. Po drugie duże drony, które będą dystrybuować towary lokalnie oraz na obszarach wiejskich, a po trzecie małe drony, ktore będą dostarczać towary do konkretnych klientów – „pod drzwi” lub „pod okno”.

Dron używany w prowincji Jiangxi ma zasięg 120 kilometrów i może przenosić do 10 kilogramów ładunku.SF Express (Group) CO., Ltd. to chińska firma świadcząca usługi dostawcze z siedzibą w Shenzhen w prowincji Guangdong. Jest to drugi co do wielkości kurier w Chinach (po China Post), i zapewnia ekspresową dostawę krajową i międzynarodową. SF Express dysponuje flotą 31 samolotów transportowych, z czego 13 jest własnością spółki zależnej SF Airlines.

©ChinyTech.pl