Na chińskim markecie aplikacji mobilnych (video)

Według analizy AppAnnie z 2017 roku to właśnie Chińczycy spędzili w aplikacjach mobilnych najwięcej czasu. Ponad 225 mld godzin…Robi wrażenie? I tak, największym powodzeniem cieszą się aplikacje ułatwiające codzienne życie, gry i komunikatory.

Bez świata mobilnego życie w Chinach wydaje się niemożliwe. Chiński market aplikacji mobilnych jest największym, a także najszybciej rozwijającym się marketem na świecie. Jest tutaj także wiele możliwości do działania dla deweloperów z Polski. Jeżeli Wasza aplikacja jest przeznaczona dla jak największej liczby użytkowników, to chiński app store jest dla niej właściwym miejscem.

ChinyTech zapraszają do krótkiej wycieczki w świat chińskich aplikacji. W poniższym zestawieniu prezentujemy 5 dość popularnych apek, które królują w chińskich marketach.

 

5 najpopularniejszych aplikacji mobilnych w Chinach:

  • WeChat – aplikacja, która nie ma sobie równych. Za jej pomocą załatwimy wiele codziennych spraw: złapiemy taksówkę, zapłacimy rachunki, kupimy bilety samolotowe, pociągowe, do kina, teatru, zamówimy jedzenie, wypożyczymy rower, prześlemy znajomemu trochę gotówki, doładujemy telefon, poznamy kogoś nowego, zagramy w gierki, zagramy na giełdzie itd. Oczywiście podstawową funkcją WeChat jest komunikowanie sie ze znajomymi.
  •  Sina Weibo – chińska wersja Twittera. Platforma społecznościowa, w której możemy podejmować dyskusję zarówno ze znajomymi jak i obcymi użytkownikami. W ostatnim czasie Weibo straciło sporą część użytkowników na rzecz WeChat ze względu na nowe przepisy wymuszające używanie prawdziwych danych w sieci, a także spore kontrowersje związane z cenzurą treści. Pomimo tego, obecnie z Sina Weibo korzysta około 600 mln użytkowników, z czego ponad 70% używa aplikacji mobilnej.
  • Taobao – wielu polskim użytkownikom sieci nie trzeba przedstawiać tej platformy. Największa chińska platforma ecommerce oferuje swoje usługi również użytkownikom w Polsce. Od 2017 zakupy tam są łatwiejsze ze względu na umowę o współpracy zawartą pomiędzy China Post i Pocztą Polską. Dzięki temu przesyłki są szybciej dostarczane do Polski, a stąd dalej do innych krajów Europy. Wiele z nich przesyłanych jest drogą kolejową i już w Małaszewiczach w woj. lubelskim (pierwszym przystanku pociągów z Chin w UE) są one segregowane i przygotowane do dalszego transportu. Co ważne, dzięki aplikacji mobilnej na Taobao możemy również sprzedawać nasze produkty! Obecnie największą popularnością wśród polskich produktów sprzedawanych w polskich sklepach na Taobao cieszą się: mleko, jogurty, serki, alkohole, herbaty, kosmetyki, biżuteria bursztynowa, produkty dla dzieci, etc. Masz pomysł na biznes na Taobao? Daj znać, pomożemy!
  • Ele.me / Baidu Waimai – dwie potężne aplikacje do zamawiania jedzenia. Oczywiście, żeby zamówić obiad możemy użyć też WeChat, ale jeśli interesuje nas większy wybór, wtedy sięgamy po Ele.me albo Baidu Waimai. Obie aplikacje oprócz dowozu ciepłego posiłku oferują również możliwość dowiezienia nam zakupów do domu. Wystarczy tylko przesłać listę tego, czego potrzebujemy i voila! Dzięki takim rozwiązaniom zamiast tracić czas na gotowanie, możemy już w drodze z pracy do domu zamówić sobie to, na co mamy ochotę.
  • iQiyi – zjawisko, jakiego nie zauważamy jeszcze tak bardzo w Polsce. Być może dlatego, że Polacy spędzają znacznie mniej czasu w środkach transportu poblicznego niż Chińczycy. Dla wielu z nich dojazd do pracy to każdego dnia średnio 1 godzina w jedną stronę. Siedząc w autobusie albo w metrze trzeba się czymś zająć. Dlaczego więc nie pooglądać czegoś ciekawego? iQiyi oferuje wiele najnowszych filmów, programów TV i seriali, zarówno tych chińskich, jak i zagranicznych. Wszystko w świetnej jakości i wiele z nich dostępnych jest za darmo. Świetna aplikacja dla wszystkich tych, którzy chcą uczyć się chińskiego poprzez oglądanie seriali i filmów. ChinyTech polecają!

 

Już niedługo przedstawimy Wam podobne zestawienie tylko, że aplikacji polskich. Jeśli macie jakieś swoje ulubione, które według Was powinny sie tam znaleźć, to koniecznie napiszcie do nas!

©ChinyTech.pl 2019