Koniec z paszportami? Komunikator WeChat – kolejny program pilotażowy

WeChat – stworzony przez firmę Tencent – ma już ponad miliard aktywnych użytkowników i obecnie jest najbardziej popularną aplikacją w Chinach. Faktem jest też, że ma bardzo poprawne stosunki z chińskim rządem, z którym współpracuje nad kilkoma dużymi projektami. 

Na przykład?

W ostatnim czasie powstał pomysł wdrożenia opcji „paszportowej”. Mieszkańcy Prowincji Guandong, Makao i Hongkongu, przy pomocy nowej funkcji w tej mobilnej platformie społecznościowej, mogliby przejść przez granicę w trybie ekspresowym, bez tradycyjnego dokumentu tożsamości. Nowa funkcja miałaby przyspieszyć odprawę między tymi obszarami. Co ciekawe, firma Tencent uzyskała już wstępną akceptację od chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.   

Dalej nic niewiadomo.

Co prawda nie znamy więcej szczegółów dotyczących nowej funkcji w aplikacji WeChat (być może będzie działać na zasadzie skanowania twarzy na przejściu granicznym lub kodu QR), ani nawet dnia rozpoczęcia tego projektu, ale z cierpliwością będziemy obserwować dalsze plany. Natomiast jedno jest pewne – obcokrajowcom wstęp wzbroniony. Nowa opcja przeznaczona jest tylko dla chińskich użytkowników, ale spokojnie, wszystko w swoim czasie.

Co było wcześniej?

Wspomnijmy, że WeChat przy współpracy lokalnych władz uruchomił wcześniej ciekawe i „wygodne” opcje takie jak rejestracja rozwodów, czy używanie konta WeChat jako dokumentu tożsamości (jest to działający program pilotażowy, również dla mieszkańców Guangdong). Dodajmy, że w niektórych prowincjach w Chinach, obcokrajowiec może zarejestrować się na policyjnym posterunku przy pomocy funkcji na WeChat (mieszkając poza hotelem, w ciągu 24h od wjazdu na teren ChRL mamy obowiązek zameldowania się na lokalnym posterunku). 

©ChinyTech.pl 2019