iZdrowie dla każdej i każdego z nas

Prezentując poniższe ciekawostki nie mamy na celu ich reklamy. Tym krótkim tekstem chcielibyśmy pokazać Czytelnikom ChinyTech pewien trend w branży medycznej. Technologie związane z medycyną, zdrowiem, urządzeniami medycznymi to prężny, dynamiczny i bardzo szybko rozwijający się przemysł. Na szczególną uwagę zasługuje rynek nowoczesnych urządzeń do samodzielnych badań w domu. Dodajmy: badajmy się profilaktycznie. To nie boli.

Od paru lat iHealth (filia chińskiej firmy Andon Health) wypuszcza na rynek urządzenia, dzięki którym nie wychodząc z domu możemy się łatwo przebadać. Jest też naprawdę wiele innowacyjnych firm, które w swoich profilach mają podobne produkty – warto posurfować w internecie lub zapytać się swojego lekarza bądź farmaceuty o konkretne produkty. Dzisiaj ChinyTech prezentują trzy ciekawostki: pulsoksymetr napalcowy, mobilny rejestrator rytmu serca (EKG) oraz mobilny ciśnieniomierz.

Pulsoksymetr wciąż nie jest aż tak popularnym urządzeniem, a zdecydowanie powinien nim być. Mierzy pomiar parametrów życiowych użytkownika – wartość wysycenia krwi tlenem (czyli saturacji krwi, SpO2), oraz pulsu (tętno serca). Użycie – bardzo proste: wsadzamy pulsoksymetr na czubek palca i w ten sposób otrzymujemy nasz wynik. Urządzenie synchronizuje się również przez Bluetooth z aplikacją iHealth iOS na smartfonie i przechowuje do 1000 godzin danych. Podobnie jak inne pulsoksymetry, urządzenie działa poprzez rzutowanie dwóch wiązek światła na naczynia krwionośne w palcu. W branży pulsoksymetrów znajdziemy wiele ciekawych innowacyjnych rozwiązań.

 

Drugim urządzeniem jest „bezprzewodowe EKG”, które za pomocą łatki samoprzylepnej przymocowane jest do klatki piersiowej użytkownika. Dzięki Bluetooth synchronizuje się ze smartfonem (z systemem iOS) i wyświetla na nim wyniki EKG. Urządzenie może powiadomić użytkownika o arytmii, i dalej wysłać informacje do bliskiej osoby lub lekarza bądź farmaceuty. Mobilne EKG zgromadzi do 72 godzin danych. To dobre rozwiązanie dla pacjentów, którzy stale powinni monitorować swoje serce.

Ostatnią ciekawostką jest ciśnieniomierz, a właściwie kamizelka ciśnieniowa. Nosząc ją, użytkownik może śledzić ciśnienie krwi, a ruchy i aktywność podobno mają nie wpływać na wyniki. Urządzenie przy pomocy Bluetooth jest w stanie połączyć się z telefonem (Android/iOS). Zapewnia do 200 odczytów ciśnienia krwi, a pomiary ciśnienia krwi można rejestrować w ustalonych odstępach czasu (15/30/45/60/120 minut). Dzięki kamizelce jesteśmy w stanie łatwo i często monitorować ciśnienie krwi, co w pewnych sytuacjach zapewne jest bardzo ważne.  

Warto pamiętać, że tego typu urządzenia dają nam pewien obraz dotyczący naszego zdrowia i mogą nas ostrzec przed zbliżającym się nieszczęściem. Jednak pamiętajcie, że to lekarz jest profesjonalistą i lepiej zinterpretuje nasze „domowe badania, które wykonane są innowacyjnymi urządzeniami”, więc warto skonsultować wyniki naszych domowych pomiarów właśnie ze specjalistą.

©