A co tam w Indonezji? Go-Jek!

W Europie jest mało znany, więc dlatego warto go poznać. ChinyTech prezentują państwu indonezyjską ciekawostkę, Go-Jek. To innowacyjny start-up technologiczny, który specjalizuje się, m.in w dostawach, logistyce i płatnościach cyfrowych. Dodatkowo zaznaczmy, że nasz rodak (Piotr Jakubowski) zajmuje w tej firmie dosyć wysoką pozycję i od lat ją współtworzy. 

Jest to pierwszy jednorożec w Indonezji i jest jedyną firma w Azji Południowo-Wschodniej, która znalazła się na liście 50 firm w rankingu Fortune, które „zmieniły świat” (miejsce 17). Firma została założona w 2010 r., początkowo zatrudniając 20 kierowców. Obecnie flota tej firmy przekracza milion kierowców, a w popularnej aplikacji oferuje aż 18 różnych usług. Usługi te dzielą się na transport (Go-Ride, Go-Car, Go-Bluebird), logistykę (Go-Send i Go-Box), dostawę żywności (Go-Food), dostawę artykułów spożywczych (Go-Mart), usługi dostawy zakupów (Go-Shop), usługi sprzedaży biletów (Go-Tix), usługi dostarczania leków (Go-Med), usługi masażu (Go-Masssage), usługi kosmetyczne (Go-Glam), profesjonalne usługi sprzątania (Go-Clean), rozwiązania motoryzacyjne (Go-Aato), płatności cyfrowe i e-portfel (Go-Pay), opłacanie rachunków (Go-Bills), doładowania kredytów telefonicznych (Go-Pulsa) oraz punkty lojalnościowe (Go-Points).

Sama aplikacja Go-Jek została uruchomiona w 2015 r., a po prawie dwóch latach liczba jej pobrań wyniosła parędziesiąt milionów. Do dziś, Go-Jek zdobył wielu inwestorów (wśród nich są m.in Google, JD.com, Tencent), dzięki czemu rozwija się w niebywałym tempie. Plasuje się również w pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych marek w Indonezji. Warto wspomnieć, że w lutym 2018 r., firma została wyceniona na 5 mld USD.

Inwestycje – wojna z Grab.

W maju 2018 r., Go-Jek ogłosił, że zainwestuje 500 milionów USD w strategię ekspansji międzynarodowej, zaczynając od czterech krajów w Azji Południowo-Wschodniej: w Wietnamie, Tajlandii, Singapurze i na Filipinach.

Dodajmy, że w tych wszystkich krajach to firma Grab (GrabTaxi Holdings Pte. Ltd.), jest dominującym graczem i wygląda na to, że będziemy świadkami ciekawych rozgrywek pomiędzy tymi start-upami. To z pewnością będzie trudna droga wejścia na te rynki i wprowadzenia swoich rozwiązań w zakresie płatności, mikrokredytów, dostaw żywności czy innych, ale dobrym krokiem władz Go-Jek, jest oparcie działalności na lokalnym zespole, który zapewni odpowiednie wsparcie technologiczne i szczegółową wiedzę na temat danego rynku.

©