200 dni na ”Księżycu”

Na Uniwersytecie Beihang w Pekinie,w chińskim laboratorium pobito rekord ustanowiony przez radzieckich naukowców na początku lat ’70 ubiegłego wieku.

W symulowanej kabinie kosmicznej chińscy studenci biomedycyny (dwóch mężczyzn i dwie kobiety) spędzili 200 dni, ustanawiając rekord świata na najdłuższy pobyt w zamkniętej kabinie.

Fot. China Daily

Eksperyment miał na celu sprawdzenie, w jaki sposób Bioregeneratywny System Wspomagania Życia (BLSS), w którym są zwierzęta, rośliny i mikroorganizmy, działa w środowisku księżycowym. Na bieżąco monitorowano również samych ochotników i ich stan psychiczny w warunkach iście księżycowych. Woda i żywność były poddane recyklingowi, tworząc środowisko podobne do tego na Ziemi. Czego można było się spodziewać, podczas 200 dni ochotnicy mieli mały nieoczekiwany kryzys, ale wszyscy wytrzymali cały etap eksperymentu.

Był to już trzeci – ostatni – etam eksperymentu „życia na Księżycu”. W 2014 r. pierwsza grupa ochotników spędziła 60 dni w kabinie, druga 105 dni, i wyżej wymieniona trzecia – 200 dni.  

Kiedy misja na Księżyc? A potem na Marsa?

©